Yazlık ev bakmanın tam zamanı!

Yazlık bölgelerin boşalması ile birlikte bu bölgelerdeki kira fiyatları düştü. Yazlık kiralık ev bakılırken nelere dikkat etmelisiniz? Hangi yazlık bölgelerden ev almalısınız?

Geçmişten günümüze insanların satın alma alışkanlıkları da dahil olmak üzere birçok alışkanlığı değişti. Sanayileşme beraberinde yaşamın hızlı ve yoğun bir şekilde aktığı metropol şehirleri getirmiştir. Şehir hayatının yoğun temposu ve karmaşası kişilerin tatil anlayışında da değişiklik yaşanmasında etkili olmuştur. Bütün bir sene yoğun bir insan kargaşasının içerisinde yaşayan kişiler tatil için kalabalık otellerde konaklamak yerine yazlık bölgelerden kiralık ev bakmayı tercih etmektedir. Bunun yanı sıra, önceki dönemlerde kişiler yazlıklarını kullanmak için uzun tatil periyotlarını yani yaz dönemini ya da sömestr dönemini beklerken günümüzde bayram ve resmi tatilleri de değerlendirerek tatillerini tüm yıla yaymaktadır. Bu da kişilerde daha konforlu olan yazlık evlere yönlenme iştahı yaratmıştır. Tatillerini bütün bir sezona yaymak isteyen yazlık alıcıları geçmiş dönemlerdeki kiralama alma kriterlerine ek olarak:

 • Akıllı ev sistemleri
 • Özel otopark
 • Aquapark
 • Yatay mimari
 • Yerden ısıtma sistemi

gibi birçok özellik aramaktadırlar.

Yazlık kiralık ev konusundaki talebin gün geçtikçe artması ile birlikte yazlık ev fiyatları da artışa geçti. Özellikle yaz sezonunda yazlık kiralamak oldukça maliyetli olabiliyor. Yaz sezonunun bitmesi ile birlikte bu bölgelere rağbetin azalmasını fırsat bilen bilinçli yatırımcılar yazlık bölgelerden kiralık ev arayışına başlıyor.

Bodrum Bölgesi’ndeki yazlık projeler

Tatil için çokça tercih edilen bölgelerden biri olan Bodrum gün geçtikçe değerleniyor. Gerek şehir içi ulaşımı iyileştirme çalışmaları gerekse turizme verilen önem Bodrum’u önemli bir turizm şehri haline getirdi.  Bu gelişmelerin yanı sıra son dönemlerde yapılan Bodrum’da yapılan yeni projeler ile birlikte bölgenin kaliteli konut stoku da artışa geçti. Bu projelerle birlikte bölgeye daha fazla yatırımcı çekildi. Böylelikle yerel halkın da ekonomik gelir kaynaklarında bir artış gerçekleşmekte. Eğlencenin ve sakinliğin uyum içerisinde bulunduğu Bodrum Bölgesi’deki kiralık ev seçenekleri yazlıkçıların ilk tercihleri arasında yer alıyor.

İzmir Bölgesi’ndeki yazlık projeler

Dört mevsim kullanım imkanı dolayısıyla İzmir’deki tatil evleri, son dönemlerde İstanbul’un tempolu yaşantısından kaçmak isteyen konut alıcıları tarafından tercih ediliyor. Bölgede yapılan İstanbul-İzmir Otoyol projesi ile birlikte İstanbul’dan İzmir’e ulaşım kolaylaştı. Bu proje ile birlikte İzmir Bölgesi’ndeki kiralık ev seçenekleri yazlıkçılar tarafından daha cazip hale geldi. Bunun yanı sıra 4 milyonun üzerindeki kendi nüfusunun da iç talebini karşılayan İzmir, hem önemli bir metropol oluşu hem de Ilıca, Çeşme, Alaçatı gibi önemli yazlık merkezlere sahip olması dolayısıyla yatırımcıların yoğun markajı altında.

Yazlık kiralık ararken dikkat etmeliyiz?

Eski dönemlerde lüks olarak kabul edilen yazlık evler günümüzde ihtiyaç haline gelmiştir. Yazlık kiralık ev bakarken dikkat etmeniz gereken teknik özelliklerinden önce tatil beklentinizin ne olduğuna karar vermelisiniz. İzmir’in bir sahil kasabasında deniz kenarında bir evin kumsalında güneşlenmek mi istiyorsunuz? Yoksa Karadeniz’in eteklerinde doğa yürüyüşü mü yapmak istiyorsunuz? Şehirden kaçış yolunuz olan yazlık evinizin lokasyonuna karar verdikten sonra sıra yazlık kiralık ev bakarken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu cevaplamaya geliyor.

 • Altyapı özellikleri
 • Ulaşım kolaylığı
 • Dört mevsim yaşama uygunluğu
 • Cephe özellikleri
 • Sosyal olanaklara yakınlık
 • Bölgenin değeri
 • İklimlendirme ve izolasyon durumu

gibi özelliklere sahip olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.