Yeni imar yönetmeliğiyle neler değişecek?

Yarın yürürlüğe girecek ve 1+0 daire üretimlerine son verecek olan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği projelerde büyük standart değişiklikleri beraberinde getiriyor.

Her dairenin net en az 12 metrekare oturma alanı, 3 metrekare banyo ve 9 metrekare yatak odası bulunmasını zorunlu hale getirerek 1+0 daire üretimlerine son veren Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği projelerde ortak alan düzenlemelerinde de önemli değişiklikler öngörüyor.TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun; ‘Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile terasların artık ortak kullanım alanı olarak kabul edileceğini belirterek, havuz, bahçe düzenlemelerinin terasa yapılacağını söyledi. Hakan Erilkun, önceden terasta yapılan bu tarz uygulamaların ancak Büyükşehir Yönetmeliği ile yapılırken artık yeni imar yönetmeliği ile bu uygulamaların standart dahilinde rahatça hayata geçirilebileceğine dikkat çekiyor.

Yönetmeliğin kat bahçeleri ile ilgili çok önemli bir düzenlemeyi daha beraberinde getirdiğini vurgulayan  Erilkun şunları söyledi: “Önceki uygulamada her katta, daireye özel kat bahçesi yapılabiliyordu. Yeni yönetmelikle ancak 2 katta bir kat bahçesi yapılabilecek. Ayrıca bu kat bahçeleri ortak alana dahil edilmiş olacak.”

Erilkun yeni yönetmeliğin sadece daire standartlarına dokunmakla kalmadığını hatırlatarak yola terklerin bile detaylıca planlandığını söyleyerek, “Yeni yönetmelikle artık gerçek proje üretimi yapılmış olacak. Ortak alan kullanımlarının ferahlığına ve büyüklüğüne dikkat edilen bu projelerde daire üretiminde belli bir kalite kalibresi ve proje genelinde dikey yerine yatay ve çok daha geniş alana yayılan bir proje üretimi teşvik ediliyor” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.