İnşaat sektöründe 50 milyarlık stok eritme harekatı

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Emlak Konut GYO'nun geçen hafta 30 farklı projede bir ay boyunca kampanya düzenleyeceğini açıklamasının ardından, sektörün çatı örgütü konumundaki Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) de bünyesindeki 39 firma ile ağustos ayı boyunca 86 proje için kampanya düzenlediğini açıkladı. Yüzde 0.70 faiz, 56 bin konutu ve 3 bin 200 ofisi kapsayan kampanyanın büyüklüğü yaklaşık 50 milyar lira seviyesinde bulunuyor. 

GYODER Başkanı Aziz Torun, "Kampanya kapsamında peşinat tutarını düşürüp, vadeyi uzattık; yüzde 20 peşinat, 120 ay vade, yüzde 0.70 faiz uygulayacağız" dedi. Kampanyanın getireceği finansal yükü tamamen konut üreticilerinin üstleneceğini belirten Torun, kredi faizlerindeki farkı şirketler olarak kendilerinin sübvanse edeceğini söyledi. Torun, "Kârlarımızı kampanyaya feda edeceğimiz bir süreç. Yüzde 0.70 vade farkı her projede yüzde 20'lik fedakârlık demek. Firmalar, belki maliyetine, belki ufak da olsa zararına iş yapacak. Projeye destek vermeleri için bankalarla da görüşeceğiz; destek vermeleri halinde kampanyanın süresini uzatacağız. Bu kampanyanın bir suiistimale dönüşmemesi için de tüketiciler uyanık olmalı. Ruhsatı alınmamış, bitirme garantisi olmayan projelere itibar etmeyin" diye konuştu. 

TBMM'yi onarırız 

Aziz Torun ayrıca, darbe girişimi sırasında büyük zarar gören TBMM binasının onarılmasına da GYODER olarak talip olduklarını söyledi. 
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği üyesi firmaların temsilcileri, projelere devam edeceklerine ve personel çıkarma gibi tedbirlere başvurmayacaklarına dikkat çekti. Sektör iki milyonu aşkın kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. 

Satışlarda Düşüş Vardı

TÜİK verilerine göre, konut satışları haziranda bir önceki yıl aynı aya göre yüzde 4, ilk altı ayda ise yüzde 0.7 geriledi. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.