Yenile-sat!

  Häfele Türkiye ve Bölge Ülkeler İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, bugün Türkiye’de yapılan aylık konut satışlarının çoğunun birçok Avrupa ülkesinin yıllık satışının üzerinde olduğuna dikkat çekerek, “Yıllık konut satışımızda ise Avrupa birincisiyiz. İkinci sırada İngiltere var ama aramızdaki fark 600 bini buluyor” dedi.

  Son dönemde gayrimenkul sektöründe yaşanan düzelmeyi ise ‘yeni pazar şartlarına adaptasyon’ olarak yorumlayan Hilmi Uytun, evini satan veya kiralayanlara basit önerilerde bulundu. Konutların içinde yapılacak yenilemelerin satış hızını ciddi oranda artırdığını test ettiklerini vurgulayan Uytun, “Kiraya sunulan evlerde 3 kira bedeli; satışa sunulan evlerde ise istenen bedelin yüzde 3’ü ev yenilemeye ayrıldığında bu dairelerin yüzde 70-80 oranında daha hızlı kiralandığını ya da satıldığını gözlemliyoruz” dedi.

  Artık evin içinde fark yaratmak önemli

  Gayrimenkul sektöründe pazarın çetinleşmesi ile beraber artık evi dış cephe görüntüleri ile değil evin içini göstererek satmanın daha önemli hale geldiğine vurgu yapan Hilmi Uytun, “Artık sektördeki rekabet tanımı değişiyor. Son dönemde, pazarda yaşanan çetin rekabetle birlikte artık evin içinde fark yaratmak büyük önem kazandı” dedi. Biz de bunu 2 sene önceden öngördük, dolayısıyla sunduğumuz çözümlerle hızlı büyüyoruz” diye konuştu.

  Hayatı kolaylaştırıyoruz

  Türkiye’de iki yıllık bir çalışmanın sonucunda geliştirdikleri Häfele Concept Project’in markalı konut sektöründe ciddi satış avantajı yarattığına vurgu yapan Uytun, “Son dönemde herkes Häfele Concept Project’i (HCP) merak etmeye başladı. HCP ile biz konutların mutfak, banyo, giyinme alanı, vestiyer ve kapılarına yönelik çözümler sunuyoruz. Konut konusunda ailede en belirleyici kişi kadın. Kadının en çok önem verdiği konu ise renk uyumu, kullanışlılık ve şıklık. Biz, Häfele Concept Project ile tasarlanan evlerde tüketicinin yaşam deneyiminin tamamına dikkat ediyoruz” dedi. Uytun, geliştirdikleri bazı düzenlemeleri şöyle sıraladı:

  • Mesela mutfakta bel seviyesinin altındaki tüm dolapları dışarıya çekilebilir hale getiriyoruz. Çünkü veriler bel ağrısı çekenlerin büyük kısmının kadın olduğunu gösteriyor. Häfele ürünlerinin tercih edildiği evlerde kimse dolabı açmak için iki büklüm olmuyor.
  • Mobilyalara ışık ve müzik entegre ediyoruz.
  • Küçük bir dolaba 50 ayakkabı sığdıran ve aradığınız ayakkabıyı kolayca bulmanızı sağlayan çözümler geliştirdik.
  • Giyinme odalarında her ürüne özel bir alan tasarladık.
  • Artık çoraplarınızı ve kravatlarınızı düzgün şekilde ve fazla yer kaybetmeden düzenleyebileceğiniz çekmeceler var.
  • Aydınlatmayı mobilyanın dördüncü boyutu olarak görüyoruz.
  • Yemek hazırlarken kullanılan beyaz ışığı tek düğmeyle loş ışığa dönüştürüyoruz.
  • Çekmece ve dolap içlerine ister sensörlü ister kumandalı aydınlatma yerleştiriyoruz.
  • Kadınlar mutfaklarındaki çekmecelerini açmak için dizlerini yere koymasın, erkekler banyoda tıraş olurken ayna buğulanmasın diye ürünler geliştiriyoruz.
  • Özetle Häfele Concept Project, konutta bir kadının çizmesinden, bir erkeğin kravatına kadar her ayrıntıyı düşünüyor.

  40 metrekarede 80 metrekare yaşam

  Häfele Concept Project ile Türkiye’de konut sektörünü değiştirdiklerini belirten Uytun, “Büyük şehirlerde arsa maliyetleri arttığı için konutların metrekareleri küçülüyor ama ihtiyaçlar azalmıyor, tersine artıyor. 40 metrekarelik bir evde 80 metrekarelik yaşam alanı yaratabiliyoruz. Geniş evleri de o oranda daha kullanışlı hale getirebiliyoruz. Özellikle Anadolu’da da ciddi talep görmemizde geliştirdiğimiz bu formüllerin etkisi büyük” ifadelerini kullandı. Taleplerin şehirlere göre farklılık gösterdiğini sözlerine ekleyen Hilmi Uytun, “Mesela Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa gibi şehirlerde misafirliğe gelen kişi sayısı Batı şehirlerinden çok daha fazla. Bunun için daha büyük tencerelerin kullanılabileceği, bu ürünlerin rahatça depolanabileceği sistemleri kullanıyoruz. Çünkü ihtiyaç bu. Hayata dokunduğunuz sürece zaten satışlarınız da artıyor” dedi.

  ‘KOBİ’lerimiz dünyaya açılacak

  Häfele Türkiye olarak geliştirdikleri Häfele Concept Project’in 2019 yılında dünyada çok sayıda ülkeye yayılacağını belirten Hilmi Uytun, “Bunun doğrudan ve dolaylı olarak ülkemiz istihdamına da çok ciddi bir katkısı var. Tasarladığımız Tedarikçi Geliştirme Programı ile Türkiye’deki KOBİ’leri, sadece ülkemiz Häfele dünyasına değil aynı zamanda bütün dünyaya malzeme üretecek kalite ve disipline ulaştırmaya çalışıyoruz. Otomotiv ve tekstilde yaşanan bu üretim hamlesini aslında biz de kendi sektörümüzde üstleniyoruz. Bunun için de özel danışmanlar tuttuk ve gerçekten çok olumlu sonuçlar alıyoruz. Ben ülkemiz için şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim: Yarının Çin’i Türkiye olacak. Türkiye olarak dünyanın üretim merkezi olabiliriz” dedi.

   

  Proje Bilgi Formu

  Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
  Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

   Önceki yazıDünyanın dört bir yanında onlar var
   Sonraki yazıTOKİ’de devir teslim

   YORUM YAZIN

   Lütfen yorumunuzu yazın.
   Buraya adınızı yazın