Yüzde 17 arttı!

Endekste Türkiye geneli fiyat ortalaması 5 ilin (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya) ortalama değerleri alınarak hesaplandı. Kiralık konutlarda artış yüzde 10, ortalama metrekare fiyatı 18 lira oldu. Türkiye'de amortisman (geri dönüş) süresi ise 13 yıl olarak açıklandı.
 
İstanbul'da Ekim 2016 itibariyle satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 4 bin 357 liraya ulaşırken, son bir yıllık artış yüzde 26 oranında oldu. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 5 artarak 22 lira metrekare ortalamasına ulaştı. İstanbul'da amortisman süresi 17 yıl olurken, son bir ayda fiyatların en çok arttığı ilk üç ilçe; yüzde 9 ile Silivri, yüzde 5,6 ile Eyüp ve yüzde 5,4 ile Büyükçekmece oldu.

Ankara’nın şampiyonu Çankaya

Başkent Ankara'da satılık konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 11 oranında artarak bin 740 lira metrekare ortalamasına ulaştı. Kiralık konut fiyatları ise yüzde 12 artarak metrekarede 10 lira mertebesinde görülüyor. 15 yıl amortisman süresi olan Ankara'da son bir ayda satılık konut fiyatlarının en fazla arttığı ilçe yüzde 2,5 ile Çankaya. İkinci sırada yüzde 2,4 ile Keçiören, üçüncü sırada ise yüzde 1,8 ile Pursaklar yer aldı.

İzmir’de yıllık artış yüzde 17’yi buldu

İzmir'de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı son bir yılda yüzde 17 oranında artışla 2 bin 389 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 16 oranında artarak metrekare bazında 11 liraya yükseldi. Amortisman süresi 18 yıl olan İzmir'de, Ödemiş geçtiğimiz ay fiyatların en fazla arttığı ilçe. Ödemiş’de bir aylık fiyat artışı yüzde 12,2 oldu. İkinci sırada yüzde 4,7 artışla Kemalpaşa, üçüncü sırada ise yüzde 3,9 ile Tire var.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.