Yüzlerce şantiye 26 mayıs’ta riske girecek

40 Meslek grubunda mesleki yeterlilik uygulamasıyla ilgili sürenin dolmasına sadece 1 ay kaldı, 384 bin kişinin mesleki yeterlilik belgesi alması gerekiyor, ancak sadece 100 bin kişi başvurdu ve 30 bin kişi aldı. 70 bin ustanın usta olmadığı anlaşıldı.

Bakanlık  uygulamanın başlangıç tarihiyle ilgili erteleme olmayacağını açıkladı. Bu durumda 26 Mayıs'ta denetim elemanları belgesiz usta çalıştıran işverene 500 lira ceza verecek. Belgesiz kişiyi de şantiye dışı edecek!

BTSO Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi Genel Müdürü Ramazan Karakök de firmalar tarafından smav ve belgelendirme başvurularının son günlere bırakıldığına işaret ederek, "Yoğun talep var. Sadece inşaat sektöründe 25 firmayla görüşme halindeyiz. Her birinin 50 ila 100 arasında çalışanı bulunuyor. Sürecin 26 Mayıs'a kadar bitmesi mümkün değil. Çözüm yönünde gayret ediyoruz" diye konuştu. İMSIAD Başkanı Namık Ziya lyiescioğlu da, "Çok geç kalınmış bir süreç. 
İstediği kadar işin uzmanı olsun, 6'ncı aydan itibaren şantiyelerimizde mesleki yeterliliği olmayan kişiler istihdam edilemeyecek" dedi.

Öte yandan başvuruları ağırdan alan firmalar nedeniyle Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezleri yoğun günler yaşıyor. Yasanın uygulamaya girdiği gün, belgesiz binlerce kişi çalışıyor olacak ve bu kişiler şantiye dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklar.

Isı Su Ses ve Yangın Derneği (İZODER) Başkan Yardımcısı ve Test Belgelendirme Araştırma ve Geliştirme Ticaret AŞ (TEBAR) Başkanı Ertuğrul Şen, "Bir yıllık süre içinde bir ay kalmış ama henüz daha çözüme gidememişiz. Ne yapacağız bunun şaşkınlığı ve soru işaretleriyle duruyoruz" dedi. 

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu, 6645 sayılı Kanun kapsamında getirildi. Ayrıca 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu'nda (MYK) yapılan düzenlemeyle, öncelikle 40 iş kolunda alınması takvime bağlandı. Belge verecek kurumlar tespit edildi. Mart ayında yayınlanan bir tebliğle 8 diğer meslek için de belge alınması zorunluluğu getirildi. Toplamda zorunluluk 48'e çıktı ancak bu son 8 meslek için 2017'ye kadar süre var.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi (MEYSEB) Genel Müdürü Ramazan Karakök de firmalar tarafından sınav ve belgelendirme başvurularının son günlere bırakıldığına işaret ederek, "Yoğun bir talep var. Sadece inşaat sektöründe 25 firmayla görüşme halindeyiz. Her birinin 50 ila 100 arasında çalışanı bulunuyor. Sürecin 26 Mayıs'a kadar bitmesi mümkün değil. Çözüm yönünde gayret ediyoruz. Tahmin ediyoruz ki 2-3 ay daha sürebilir. 
Sınavlar başlar ve başvuranlara yetkili olduğumuz alanlarda BTSO MEYSEB olarak bir program verebilirsek, firmalara kontrole gidecek olan heyet tarafından da bu
olumlu karşılanabilir" diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın