2 bin Suriyeli’ye Türk vatandaşlığı

  3 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, İslam çoğrafyasının mazlumları için çabasını sürdürüyor. Suriyeli mültecilere yönelik vatandaşlığa kabul çalışmaları da sürüyor.  İstanbul Valisi Vasip Şahin, “İstanbul’da kaydedilenlerle birlikte yaklaşık 540 bin Suriyeli ikamet ediyor. Bunlardan nitelikli olanlardan 2 bin kadar ailenin vatandaşlığa alınması için ilgili hazırlık dosyaları tamamlanarak, bakanlığa işlem yapılmak üzere gönderildi. Bu dosyalar, rutin olarak hazırlanıyor. Daha önceden başlamış bir çalışmaydı” dedi.

  VALİ GAZETECİLERLE BULUŞTU

  Eminönü’deki İstanbul Ticaret Odası binasında basın yayın kuruluşlarının haber ve istihbarat şefleriyle bir araya gelen Vali Şahin, burada soruları yanıtladı.  Vali Şahin, bir soru üzerine, İstanbul’da kaydedilenlerle birlikte yaklaşık olarak 540 bin Suriyeli’nin barındığını dile getirerek, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümet yetkililerimiz, Suriyelilerden nitelikli olanların vatandaşlığa alınmasını beyan ettiler. Bundan hareketle İstanbul’da şimdiye kadar 2 bin kadar ailenin vatandaşlığa alınması için ilgili hazırlık dosyaları tamamlanarak, bakanlığa işlem yapılmak üzere gönderildi. Tabii bundan sonra bakanlığımızın takdiriyle bunların ne kadarına vatandaşlık verilecek veya verilmeyecek buna karar verilecektir.” diye konuştu.
  DOSYALARI HAZIRLADIK, TAKDİR BAKANLIĞIN
  Vatandaşlık verilmesi için dosyaları hazırlanarak Ankara’ya gönderilen Suriyelilere, 16 Nisan’dan önce kimlik verilmesinin mümkün olmadığına ve bunun zaman alacağına dikkati çeken Şahin, şöyle devam etti: “Bu dosyalar rutin olarak hazırlanıyor. Daha önceden başlamış bir çalışmaydı. 16 Nisan’dan önce kastedilen, zannediyorum referandum süreciydi. Zaten referandum için seçmen listeleri askıya çıkmış durumda. Böyle bir şey hukuken de mümkün değil. Kaldı ki bu dosyaların işlem süreci de Sayın Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak’ın açıkladığı gibi bir müddet zaman alacak gibi duruyor. Bu ne zaman olacak tabii bunun takdiri bakanlığımıza ait.”
  YASAL OLMAYAN İKAMETLER… 
  İstanbul’da yasal olmayan şekilde ikamet eden insanlarla ilgili de bir çalışma yapıldığına değinen Vali Şahin, “Bunların ikametlerinden çalışmalarına kadar bir dizi sorunlar yaşanıyor. Bu sorunların da çözümü noktasında bir tespit yapma ihtiyacımız vardı. Bugüne kadar bu hep vardı. Bu tespiti yapma noktasında bir çalışma yürütüyoruz. Yoksa, İstanbul’da yaşayan yabancılarla ilgili başka bir amaç güdülmemektedir.” ifadelerini kullandı.

  TURİST ARTIRMA ÇALIŞMASI

  Vali Şahin, son dönemde Türkiye ve İstanbul’da düşen turist sayısının tekrar artırılması noktasında çalışmalar yürütüldüğünü ifade ederek, “İstanbul bu işin merkezlerinden biri olduğu için nelerin yapılabileceğine dair toplantılar yaptık. Bu toplantımıza İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası ve ilgili kurumların yöneticileri katıldı. Burada ana gündem olarak, Türk Hava Yolları üzerinden İstanbul’a gelen transit turistleri İstanbul’da bir ya da iki gün misafir edebilir miyiz? Bunları misafir etmenin etkileri neler olabilir? Bunları görüştük. Genellikle olumlu kanaatler serdedildi. Bunun maliyetini finanse etme konusunda ise tüm taraflar hem sivil hem TÜROB hem de kamu kurumları olarak üzerimize düşenin olduğu konusunda görüşmeler yaptık.” diye konuştu.

  MÜJDAT GEZEN SANAT MERKEZİNE SALDIRI

  Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne yönelik saldırının failinin yakalanmasına da değinen Şahin, böyle bir saldırının yaşanmış olmasının üzücü olduğunu anlatarak, “Saldırgan yakalandı. Şu anda gözaltında adli işlemleri devam ediyor. Bununla ilgili şunu söyleyebiliriz. Olayın bir siyasi yönünün olup olmadığı tabiki değerlendirilecek. Ama il etapta siyasi boyutunun olduğu çok yüksek bir ihtimal görülmüyor. Ama bu adli süreç neticesinde en doğrusu ortaya çıkacaktır.” şeklinde konuştu.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın