20 yıl vadeyle ev sahibi olma fırsatı

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:

“Dar ve orta gelirlinin ev hayali, gerçeğe dönüşecek”
 
Konut kredisi vadelerinin 20 yıla uzaması konusunda yapılan çalışma olumlu yönde bir seferberlik başlattı. Emlak Konut öncülüğünde 2016 sonuna kadar 0.70 faiz ve 120 ay vadeli kampanya yapılmıştı. Şimdi ise 20 yıl yani 240 ay vade ile konut satışı gündeme geldi. Böylelikle orta ve dar gelirli vatandaşlar, daha kolay ev sahibi olabilecek. Borçlarını daha uzun vadeye yayarak ev hayallerini gerçekleştirebilecek. Hatta bu vadelerin daha uzun aylara yayılması gerektiğini düşünüyoruz. Bazı gelişmiş ülkelerde konut vade oranı 30 yıla kadar uzayabiliyor.
 
Konut üreticisi olarak bu sistemi destekliyor ve elimizden geleni yapmak istiyoruz. Ayrıca faiz oranları 0,70'e inerek, sektörde büyük bir canlılık sağlanmıştı. Konut kredilerinde faizin düşmesi gerektiğine inanıyoruz. Böylelikle konut satışlarında büyük oranda artış görülecek. Konut satışlarının artması demek, Türk ekonomisinin canlanması anlamına gelecektir.


 
Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal
 
“2017 yılında konut satışları 1.5 milyona ulaşır”

 
Emlak Konut GYO’nun 240 ay vadeli konut satışı seferberliğini değerlendirdi. Akbal, 2016 yılında 120 ay vade, 0.70 faiz oranları konut almak isteyen tüketiciyi rahatlattı. Eylül ayı itibarıyla sektörün yüzü güldü, yıl sonu satışlarında Türkiye’de zor koşullar olmasına rağmen 1.2 milyon gayrimenkul satışına ulaştık. Şimdi sektörün önünü açacak yeni bir seferberlik başlıyor. 240 ay vade, yani 20 yıllık kredi döneminin başlaması; konut almak isteyip, yüksek taksitten korkan tüketiciye çözüm getiriyor. Bu Türkiye’nin belkemiğini oluşturan 'orta direk’i satın almaya iten, ona motivasyon oluşturan bir karar olur. Özellikle orta ve dar gelirli tüketicilerin, markalı konut ihtiyacını karşılar. Tüketiciyi yüksek faiz baskısından kurtarır. Aynı zamanda yatırımcıyı da motive eder. Yatırımcının daha kolay konut satıp, yeni yatırıma yönelme sürecini hızlandırır. Bu kararla birlikte, 2017 yılında konut satışları 1.5 milyona ulaşır. Türkiye kazanır! 

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.