Akıllı bina sistemleri yüzde altı enerji verimliliği sağlayacak

Geleceğin akıllı binalarını bulut üzerinden, tek merkezden yönetiminin amaçlandığı bir Avrupa Birliği projesi olan BaaS için bina otomasyonu konusunda Türk ve yabancı uzman şirketlerle birlikte çalışan Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu: “Bir bina içinde çeşitli otomasyon sistemleri bulunuyor. Isıtma – soğutma, aydınlatma, yangın algılama, güvenlik, kapıların otomatik açılıp kapanması gibi aklınıza gelebilecek bir sürü sistem, yüzlerce sensör ve bunları kontrol eden silo yaklaşımla çalışan yüzlerce ünite var. Bu sistemler birbirinden bağımsız olarak çalışıyor ve bu da verimlilik açısından ciddi sıkıntılar doğuruyor. Almanya’da yapılan bir araştırmada, bina otomasyon sistemlerinin merkezileştirilmesi ve birbiriyle haberleşebilmesi durumunda otomasyona sahip binalarda yılda ortalama yüzde 6 enerji verimliliğine ulaşılabileceği hesaplandı. BaaS projesi ile, merkezileştirme, tasarruf ve açık altyapı ile bina otomasyon sektörüne yeni üreticilerin kazandırılması amaçlandı.” dedi.

Amaç; Akıllı Bina altyapılarını ortaya çıkarmak

Haliloğlu sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda otomasyon genellikle lüks binalarda mevcut. Bu sadece ülkemize özgü bir durum değil. Bina otomasyon sistemi lüks ve pahalı bir tüketim malzemesi olarak görülüyor. Enerji verimliliği insanların hayatında henüz çok göz önünde bulundurulmuyor. Yürüttüğümüz BaaS projesi ile otomasyon sistemlerinin daha ucuz hale getirilerek pazarın büyütülmesi ve sadece lüks konutlara değil, bütün binalara girmesini hedefleniyoruz. Maliyetin düşmesinin ardından sistemi, müteahhitler, inşaat geliştirme firmaları daha fazla kullanabilecekler. Düşünün ki binanın sadece o anda aktif olan kullanılan bölümlerini ısıtıyorsunuz. Hareket sensörleri ve insan algılayıcılarıyla o bölgede insan varsa aydınlatılacak, insan yoksa aydınlatılmayacak. Birileri varsa ve birilerinin olma ihtimali varsa ısıtılacak yoksa ısıtılmayacak. Bu esnek merkezi yönetim altyapısının ortak giderleri azaltmak ve maliyeti düşürmek üzerinde çok büyük etkisi olacak.”

2016 yılında tamamlanması planlanan BaaS projesinin amacı, akıllı bina sistemlerinin yaygınlaşması, enerji tasarrufunun maksimum düzeye çıkması ve sistemleri daha ulaşılabilir hale getirip sadece lüks binalarda, hastanelerde değil bundan sonra yapılacak tüm konutlarda uygulanmasını sağlamak. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıUPN International, Kuveyt’teki işbirliği ile çok daha güçlendi
  Sonraki yazıHayat Tepe projesinde eski fiyat avantajı
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın