Ankara’da Bitcoin ile daire satılıyor

Sanal para birimi Bitcoin, gerçek paranın yerini almaya bir adım daha yaklaştı. Bitcoin ile gayrimenkul satışı gerçekleşiyor.

ABD Teksas’ta sanal para birimi Bitcoin ile ilk satış gerçekleşirken, İngiltere merkezli bir inşaat firması da Dubai’de yapacağı bin 133 dairelik lüks projedeki 653 daireyi, değeri bu yıl yüzde 400 artan sanal para birimi Bitcoin ile satacağını açıkladı. 22 hektar alana yapılacak ve iki adet kule ile bir alışveriş merkezinden oluşan projeye dahil olmak isteyenler ödemelerini Bitcoin ile yapabilecek. 2017 yılında yüzde 400 civarında yükselen Bitcoin’in birim fiyatı 4 bin 500 – 5 bin dolar arasında değişiyor.

Hiçbir yatırım aracının ulaşamadığı bu muhteşem getiri herkesin ilgisini çekiyor. Artık finansal okuryazarlığı olsun olmasın herkes Bitcoin’i ismen de olsa biliyor. Dijital dünyanın temsilcilerine göre çok uzun değil, hatta orta vadede Bitcoin dünyanın rezerv para birimi ABD Doları ve Avrupa para birimi Euro’nun tahtına oturacak.

Kurumsal tarafta Bitcoin’e hazırlıklar başlamış durumda. Örneğin ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) ‘Bitcoin’i kabul ediyorum’ dedi. Ancak kurum ‘Bu bir para değil emtiadır’ şartı koyuyor. Buna karşın Japonya bitcoin ve tüm kripto para birimlerini para olarak kabul ediyor. Diğer ülkeler ise bu konuda henüz bir açıklama yapmış değil. Sonuçta hala Bitcoin para birimi mi, yoksa yatırım aracı mı konusunda alınmış herhangi bir ortak karar yok.

Sırada Türkiye Var!

Bitcoin aracılığıyla ilk gayrimenkul satışı ABD’nin Teksas eyaletinde gerçekleşti. Şimdi de sırada Türkiye’deki gayrimenkul sektörü var. ABD’nin Teksas eyaletinde gerçekleşen satışta, alıcı ve satıcı taraf arasındaki para transferi bitcoin ile yapıldı. Gayrimenkulün tam tutarını bitcoin cüzdanı üzerinden aktaran taraflar, kısa sürede tamamlanan işlemin ardından el sıkıştı. Uzun zamandır Bitcoin’e yatırım yaptığı söylenen alıcının gayrimenkul ücretini elektronik cüzdanı vasıtasıyla iletmesinin ardından, satıcı kendine ulaşan tutarı Amerikan dolarına çevirerek kişisel banka hesabına yatırdı. Gayrimenkulün alıcısı ve satıcısı arasındaki para transferinin Bitcoin ile gerçekleşmesi, kripto para birimlerinin yaygın biçimde kullanılacağının da bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Türkiye’de de benzer bir hamle söz konusu. Ankara Beytepe’de yükselen MiaVita isimli gayrimenkul projesinin daireleri bitcoin ile satın alınabilecek.
İnşaat firmasının sahibi olan Erdal Daldaban, “Son dönemde izlediği değer güzergahıyla Türk yatırımcısının da ilgisini çeken ve yatırımlarını böyle değerlendiren müşterilerimizin dikkatini çekebileceğimizi düşünerek bitcoin ile satış yapmaya karar verdik. Bu dijital para birimleri içinde en kayda değer ilerleyişi bitcoin sağladı ve Türk yatırımcısının ilgisini çekti” diye konuştu.

Bitcoin herhangi bir Merkez Bankası’na bağlı olmadığı için konvansiyonel para birimlerini kontrol eden para poltikalarından bağımsız ve kendi mecrasında hareket ediyor. Milyarlarca dolar değerindeki bitcoinleri küçük bir hafıza kartında ya da elektrik cüzdanda bile taşıyabiliyorsunuz.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.