Başakşehir Şehir Hastanesi çalışmalarının yüzde 35’i tamamlandı

Başakşehir Şehir Hastanesi inşaat çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Tamamlandığında dünyanın en büyük hastanelerinden biri olacak olan hastanenin yüzde 35’lik bir bölümünün inşaatı tamamlandı.

Tamamlandığı zaman dünyanın en büyük şehir hastanelerinden biri olacağı konuşulan Başakşehir Şehir Hastanesi yaklaşık olarak 1 milyon metrekarelik bir alan üzerinde inşa ediliyor. Hürriyet Gazetesi’nden edinilen bilgilere göre, yüzde 35’lik bir kısmının tamamlandığı proje Genel Hastane, Çocuk Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Nöroloji ve Ortopedi Hastanesi, Kalp Hastalıkları Hastanesi, Psikiyatri Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri olmak üzere 8 hastaneden oluşuyor. Toplam 2 bin 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip şehir hastanesinin ana hastane binasında yer alan 2 bin 40 sismik izolatörle dünyanın en büyük sismik izolatörlü binalarından olacak. Başakşehir Şehir Hastanesi temelinde bulunan sismik izolatörler sayesinde hastanede deprem anında bile ameliyatlar aksamadan sürecek. Başakşehir Şehir Hastanesi konumu ile de oldukça dikkat çekiyor.

Başakşehir Şehir Hastanesi projesi kaba inşaatı bitiyor

Kaba inşaatta sona gelinen Başakşehir Şehir Hastanesi projesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, tamamlandığında 10 bin kişiye istihdam sağlayacak projenin 2020 yılında teslim edilmesinin planlandığını belirtti. Hastanenin İstanbul oldukça önemli bir hizmet olacağını söyleyen  Memişoğlu, “Yaklaşık bir buçuk sene önce başladı iki seneye yaklaştı. Yüzde 35 bandındayız kaba inşaatı bitme aşamasında en geç 2020 sonu itibariyle de hizmete verilmesi hedefleniyor’’ dedi.  Şehir Hastanesi’nde deprem anında herhangi bir etkilenme olmadan ameliyatlara devam edilebileceğini kaydeden Memişoğlu, “ 2068 tane izolatör dediğimiz binanın temellerinde, bina deprem anında yaklaşık 80 santimlik sağa sola hareket edebilecek ve üstteki ana yapıya depremin titreşimini yansıtmayacak bir sistem var. Deprem esnasında rahatlıkla ameliyat yapılabilir halde ve hiçbir zarar görmeyecek. İstanbul’da 2019 senesinde hizmete açacağımız böyle 5 yapı var. Okmeydanı, Göztepe, Kartal’da Marmara Üniversitesi’nin Hastanesi böyle izolatörü yapılar. Burada 8 tane ayrı ayrı hastane var bunların hizmetleri birleştirilmiş durumda buraya giren günde yaklaşık 65 bin kişi hesaplanıyor” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.