Baymak’ın klima satışları 7 ayda yüzde 56 oranında arttı

Son yılların en yüksek sıcaklıklarının yaşandığı temmuz ayı, klima satışlarını deyim yerindeyse patlattı. Bu pazardaki yoğun rekabette de 7 yıl garantisi, şık tasarımı ile yeni nesil inverter klima Elegant ön plana çıktı. Tüketiciler tarafından özellikle tercih edilen Elegant klima, diğer ürünlere göre satış rekoru kırdı. Klima pazarı yılın ilk 6 ayında geçen yılın ilk 6 ayına göre %10 civarında küçülmüştü. Artan sıcaklıklarla temmuz ayında bu küçülmenin kapanması ve satışların geçen yılın ilk 7 ayına göre aynı seviyeye gelmesi bekleniyor. Klima pazarı aynı düzeyde kalırken, Elegant klima satışlarındaki %56’lık artış sayesinde Baymak, pazar payını ciddi şekilde artırdığı bir sezon geçirmiş oldu.

Baymak Genel Müdürü Ender Çolak: “Klima alırken inverter olmasına dikkat edin”

Baymak Genel Müdürü Ender Çolak, tüketicileri klima alırken yeni sezonsal verimlilik standartlarına uygun inverter model olup olmadığına dikkat etmeleri konusunda uyararak, şunları söyledi:

“İklimlerine göre renklendirilmiş Avrupa ve Türkiye haritası bulunan enerji etiketi, sadece yeni sezonsal verimlilik standartlarına uygun inverter cihazlarda bulunuyor. Bu cihazları tercih eden tüketiciler hem kendi ekonomilerine hem de ülke ekonomisine enerji tasarrufu anlamında katkı yapıyorlar. Yeni dönemde enerji tasarruflu ürünler ön planda olacak. 2014’ten bu yana Türkiye’de yeni bir enerji regülasyonu devreye girdi. Buna göre eski, “on/off” denilen klimaların Türkiye’de üretimi ve ithalatı yasaklandı. Ancak stoklarda bu cihazlardan hâlâ bulunduğu yönünde duyumlar alıyoruz. Biz Baymak olarak bu yeni dönem için yeni nesil ERP inverter klimamız Elegant’ı tasarladık. Bu klima odayı sürekli istenilen ısıda tutacak kapasitede çalışma mantığıyla hareket eder. Dolayısıyla motor devamlı aç-kapa yapmaz. Böylece eski tip klimalara göre yüzde 25-35 daha az elektrik harcar. Trafikte sürekli aynı hızla giden bir araç, nasıl hızı sürekli değişen ya da sürekli dur kalk yapan bir araca göre daha az benzin harcıyorsa, Elegant da bunu yapar. Eski tip klimalarda, kullanıcı odasını 20 derece yapmak istediği zaman cihazın motoru oda sıcaklığını bu seviyeye getirene kadar çalışır. Sensörlerinden 20 dereceye ulaşıldığını anladığında ise motor durur. Ancak oda sıcaklığı tekrar yükseldiğinde sensörler tekrar ölçüm yapar ve elektronik kart, motoru yeniden 20 derece uyarısı verir ve klimanın motoru tekrar çalışır. Bu şekilde klimanın motoru dur kalk, dur kalk yaparak çalışmayı sürdürür. İnverter cihazlarda ise motor ilk önce en yüksek kapasiteye yakın bir değerde çalışır. Odayı 20 derece yapar ve ondan sonra elektronik kartı bu odayı sürekli istenilen ısıda tutacak kapasitede çalışma mantığıyla hareket eder. Dolayısıyla motor devamlı aç-kapa yapmaz.”

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıSchindler’den Replacement ve Transformasyon hizmeti
  Sonraki yazıEviniz sonbahara hazır
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın