Schindler’den Replacement ve Transformasyon hizmeti

54.000'den fazla çalışanıyla beş kıtaya asansör ve yürüyen merdiven tedarik eden Schindler Group, 1992 yılından bu yana Schindler Türkeli Asansör Sanayi A.Ş. firmasıyla Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Schindler Türkiye Genel Müdürü Gaetano Conca ve Schindler Türkiye Servis ve Modernizasyon Direktörü Özhan Öztorun modernizasyon faaliyetleri ile ilgili görüşlerini paylaştı.

* Günümüzde kurulan yeni asansörlerin yanı sıra çalışır durumdaki eski asansörlerin modernizasyonu da bir o kadar önem taşıyor. Schindler Türkiye olarak modernizasyon konusundaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

 
Schindler Türkiye Genel Müdürü Gaetano Conca: 
Schindler Group, dünyanın en önemli asansör ve yürüyen merdiven tedarikçilerinden biridir. Yaklaşık 54.000'den fazla çalışanı vardır ve beş kıtada faaliyet göstermektedir. Schindler, dünya çapında hemen her yapı tipi için taşıma sistemlerinin tasarımını, montajını ve modernizasyonunu gerçekleştirerek ilgili servis hizmetlerini sunar. Schindler ekipmanı, global olarak günde bir milyar kişiyi bir yerden başka bir yere taşır.Schindler'in günümüzdeki başarısı, müşteri hizmeti, kalite ve güvenlik gibi temel değerlere olan bağlılığınına ve müşterilerin ihtiyaçlarına cevaben akıllı çözümler üretmekte kullandığı yaratıcılık ve yenilik gibi güçlü yönlerine dayanır.

1947 yılında Türkeli Asansör olarak faaliyetine başlayan firmamız 1992 yılından bu yana %100 İsviçre sermayeli Schindler Türkeli Asansör Sanayi A.Ş. olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. İstanbul Avrupa ve Anadolu bölgeleri başta olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya, Adana'da bölge ofislerimiz ve birçok ilde temsilciliklerimiz mevcuttur. Vizyonu "hizmet yoluyla liderlik" üzerine kurulu olan Schindler, alışveriş merkezlerinden havalimanlarına, hidroelektrik santrallerinden hastanelere, konutlara ve işmerkezlerine kadar sayısız projeye imza atmıştır. Türkiye’nin ISO 9001 belgesine sahip ilk asansör ve yürüyen merdiven firmasıdır.

Vizyonumuz, müşterilerimize olağanüstü değer sağlayarak pazarda liderliği elde etmektir. Rekabetçi ürünler sağlamanın yanında endüstri lideri hizmetler ve dünya standartlarında müşteri hizmetleri sunmalıyız. Bunları gerçekleştirmek için, iş süreçlerimiz, müşterilere sorunsuz ve ihtiyaçlarına cevap niteliğinde hizmet verecek şekilde tasarlanmalıdır.

Schindler Türkiye olarak hem asansörlerin hem de yürüyen merdivenlerin modernizasyonunu yapıyoruz. Modernizasyonu iki ana başlık altında toplayabiliriz. Birincisi Replacement olarak adlandırdığımız binada bulunan eski asansörü komple söküp, yerine en son teknoloji Schindler asansör monte ederek değişim yapılması , ikincisi ise Transformasyon olarak adlandırdığımız binada mevcut asansörün teknolojisi eski kalan ekipmanlarını (makina, motor, kumanda panosu, fren/paraşüt sistemi vb.) parça parça yeni yönetmeliklere uygun halde değişim.

Her ürünün doğadaki bütün canlılar gibi bir yaşam süresi vardır. Bu durum asansör ve yürüyen merdivenler için de böyledir. Bu yaşam süresinin yeni nesil asansörler için 15-20 yıl olarak söyleyebiliriz. Bu süreyi güvenli bir şekilde uzatmak Schindler tarzı ehil firmalara yaptırılan bakım, tamirat ve modernizasyon işlemleri ile mümkün olabilmektedir. Şunu belirtmek isteriz ki; Bizim portföyümüzde halen çalışmakta olan 70-80 yıllık asansörler bulunuyor.

* Uluslararası bir firma olarak Türkiye’yi Avrupa ile kıyasladığımızda, Türkiye’deki modernizasyon uygulamalarını nasıl değerlendirirsiniz?

Schindler Türkiye Servis ve Modernizasyon Direktörü Özhan Öztorun:
Avrupa ile kıyasladığımız zaman maalesef bu konuda bir hayli geride olduğumuzu söylemek mümkün. Avrupa’da insanların birinci önceliği güvenlik iken ülkemizde maalesef kabin dekorasyonu daha önemli olabiliyor. Bu konuda tüketici bilincini arttırmak için hem bizim gibi asansör firmalarına hem de yetkili makamlara büyük görevler düşüyor. Son yıllarda belediyelerin yaptıkları çalışmalarla bu konuda daha iyi ve duyarlı davrandıklarını söyleyebiliriz.

* Modernizasyonda ve periyodik kontrol uygulamalarında karşılaştığınız sorunlar ve sizin çözüm önerileriniz nelerdir? Biz Schindler olarak mutlaka, kullandığımız bütün ürünlerin ve malzemelerin güvenli olduğundan emin olmak durumundayız o yüzden sadece Schindler markalı veya Schindler tarafından onaylanmış güvenlik ekipmanları ve malzemeler kullanıyoruz. Fakat piyasada çok fazla güvenilirliğinden tam emin olamadığımız malzemeler kullanılıyor bu da maliyetlerde ciddi farklar yaratıyor. Bizim ayrıca yine yurtdışından getirdiğimiz Schidler’e özel MOD kitlerimiz asansörünüzü ilk günkü gibi güvenli kullanmanızı sağlıyor.

 

Bizim özellikle replacement için ürettiğimiz 6300 modeli asansörlerimiz çözüm ortakllarımız için çok ciddi avantajlar sağlamaktadır.

* Denetim kuruluşlarından gelen raporlar modernizasyon konusunda sizlere ne derece yardımcı oluyor?

Biz aslında Schindler olarak güvenlik testlerine çok daha önce başlamıştık ve yıllardır çok sıkı bir şekilde uygulamaktaydık. Portöyümüzde bulunan bütün asansörlere periyodik bakımların haricinde 1 yıllık ve 5 yıllık güvenlik testleri yapıyoruz. 5 yıllık güvenlik testlerinde hız regülatörü ve paraşüt testleri yapılıyor. eğer güvenlik ile ilgili ciddi bir durum tespit edilirse bu güvenlik sıkıntısı giderilene kadar asansör kapatılıyor.

Son zamanlarda belediyelerin yaptırdıkları fenni muayenelerin bize, sektörümüze ve özellikle asansör ve yürüyen merdivenleri kullanan kişilerin güvenliğine de çok fayda sağladığını söylemeliyim.

* Modernizasyon uygulamalarının daha da yaygınlaşması ve sorunsuz yürümesi için sizce neler yapılmalıdır? 

Daha önce de söylemeye çalıştığım gibi hem biz asansör firmalarına hem de yetkili kuruluşlara tüketiciyi bilinçlendirmek için çok büyük sorumluluk düşüyor. Bugün yapılan denetimlerde gördüğümüz gibi kullanılan asansörlerin yarısından fazlası güvenli değil. Mutlaka hem bina sorumluları hem belediyeler ve onların yetkilendirdikleri muayene kuruluşları hem de asansör firmaları üzerlerine düşen görevleri eksiksiz yapmak durumundalar.

Bizim portföyümüzde olmayan tüketiciler Schindler’e başvurdukları zaman mutlaka teklif vermeden önce “Risk Analiz” i yapıyoruz ve müşteriyi önceden bilgilendiriyoruz. Böylece müşteriler daha sonra sürprizlerle karşılaşmıyor ve bizde Schindler güvenlik standartlarında olan asansörlere bakım hizmeti veriyoıruz. Aynı zamandan Modernizasyon yaptığımız her asansör aynı yeni montajı yapılmış asansörler gibi Saha Kalite Mühendisleri tarafından güvenlik ve kalite testlerinden geçiyor ve onların onayından sonra müşteriye teslim ediliyor.

* Modernizasyon sürecinizi kısaca aktarır mısınız?

Portföyümüzde olmayan ünitelere teklif vermeden önce mutlaka detaylı bir keşif ve “Risk analiz” i yapıyoruz. Bu keşifin sonucunda transformasyon veya replacement yapmaya karar veriyoruz ve müşteriye fotoğrafları ile birlikte detaylı bir rapor hazırlıyoruz. Böylece müşteriler asansörlerinin durumunu net bir şekilde görüyor. Ancak burada önemli olan karar verecek kişinin sadece fiyata bakarak karar vermemesi sonuçta asansör dikey olarak insan taşıyor ve maalesef hemen hemen hergün bir asansör kazası duyuyoruz.

Modernizasyon işlerinin Schindler bünyesinde özel MOD departmanı olarak yönetilmeye başlanılmasından bugüne 200 ü aşkın binada asansörler modernize edilmiş ve 500 ün üzerinde asansör ve yürüyen merdiven Schindler ürünleri ile modernize edilmiştir.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıSultanbeyli’ye 3. köprü dopingi
  Sonraki yazıBaymak’ın klima satışları 7 ayda yüzde 56 oranında arttı
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın