Bin 174 taşınmazın tapu işlemi durduruldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından FETÖ’ye destek veren kişilere ait, bin 174 taşınmazın tapu işlemi durduruldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatıyla Tapu ve Kadastro Müdürlükleri harekete geçti. FETÖ’ye destek veren, üye olan ve özellikle kamu kurum ve kuruluşlarından haklarında idari ve adli süreç başlatılan kişiler belirlendi. Belirleme sürecinin ardından 1 yıl içinde teyit edilen kişilere ait bin 174 taşınmazın tapu işlemi durduruldu. Hazine’ye 4 bin 788, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ise 2 bin 131 taşınmaz devredildi.

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından FETÖ’nün mal kaçırmasını engellemek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatıyla Tapu Müdürlükleri harekete geçti. FETÖ’ye mali destek sağlamak, mal kaçırmak, para transferi yapmak gibi amaçlara yönelik olarak, terör yapısına destek veren, üye olan ve özellikle kamu kurum ve kuruluşlarından haklarında idari ve adli süreç başlatılan kişiler belirlendi. Bu kapsamda bir yılda emniyet birimlerinde de teyit edilen kişilere ait bin 174 adet taşınmazın tapu işlemleri tamamen durduruldu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi

Yapılan titiz çalışmalar sonucunda terör örgütü mensuplarına ait taşınmazla tespit edilerek, tüm önlemler sırasıyla alındı. Mahkeme kararlarıyla yapılan işlemler sonucunda Hazine’ye devredilen taşınmaz adedi 4 bin 788, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen taşınmaz adedi ise 2 bin 131 oldu. İdari mercilerin talebiyle bloke konularak inceleme altına alınan taşınmaz adedi 72 bin 201, adli mercilerin talebiyle bloke konularak inceleme altına alınan taşınmaz adedi ise 167 bin 092’ye ulaştı.

Darbe girişiminin ardından Tapu Müdürlükleri FETÖ ile ilgili kurs, yurt, okul gibi nitelikli taşınmazlarla vakıf, dernek veya şirketlerin tapu işlemlerinde de daha titiz bir şekilde çalışma yapmaya başladı. Yapılan söz konusu işlemlerde fabrika binası, rezidanslar, Üsküdar’da 14 bin metrekarelik arsa olmak üzere muhtelif yerlerde değerleri yüksek taşınmazlar da tespit edildi.

(Akşam)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın