Binalarda enerji verimliliği çalıştayı

Proje ile, "Türkiye'de ekonomik kazanç sağlamak ve iklim değişikliğine ve enerji tedarik güvenliğine olumlu katkı yapmak için enerji verimliliğinin arttırılması, Türkiye'deki mevcut binalarda enerji verimliliği mevzuatının boşlukları ve gereklilikleri ile yeni ve mevcut binaların kurumsal çerçevesinin belirlenmesi ve bunları Avrupa politika ve direktifleri ile uyumlu hale getirilmesi, mevcut durumun kurumsal analiz ve değerlendirilmesini yaparak binalarda enerji performansı için sistem ve araçlar ile kurumsal kapasitenin geliştirilmesi, binalarda enerji performansı uygulanması için politika ve mevzuat çerçevesi geliştirilmesi, bina tipolojilerinin analizinin yapılması, merkez ve yerel düzeyde yeni ve eski binalarda enerji verimliliği ile ilgili farkındalık ve bilgi birikiminin arttırılması" amaçlanıyor. 

400 MÜHENDİSE KİMLİK BELGESİ YETKİSİ

Çalıştayda açılış konuşması yapan MMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Gürkan, "Odamız ve şubemiz de binalarda enerji verimliği konusunda ciddi çalışmalar yapıyor. Enerji ithalatımızın ciddi bir kısmı binalarda kullanılıyor ve bunu verimli kullanabilmek de bizim hem ithalattaki bağımlılığımızı hem de buradan doğan boşlukta beyaz yakalı bizim meslektaşlarımızın içinde bulunduğu mesleki gruplara çalışma alanı oluşturuyor. Şube olarak Samsun'da 3 ve 4. sınıf ilköğretim öğrencilerimize yönelik 'Binalarda Enerjiyi Verimli Kullanabilmek' sosyal sorumluluk projesi hazırladık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamındaki enerji kimlik belgesi uygulamalarında eğitmenler oluşturarak Samsun'da 400'ü aşkın ilgili meslek alanına giren mühendislere yönelik Enerji Kimlik Belgesi düzenleme ve yetkilendirme kursları düzenledik” dedi. 

KARADENİZ ÜLKELERİNE ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Düzenli olarak enerjinin verimli kullanılabilmesi için üyelerine yönelik seminerler düzenlediklerini söyleyen Gürkan, “Mekanik tesisat ve ısı yalıtım konularında yetkilendirme kursları yapıyoruz. Bu etkinlikten önce de Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin de içinde bulunduğu Karadeniz'e kıyı ülkelerin binalarda enerji verimliliği projesine destek sağladık. Bu projede Samsun'da 3 ve 4. sınıf ilköğretim öğrencilerimize yönelik 'Binalarda Enerjiyi Verimli Kullanabilmek' sosyal sorumluluk projesinin broşürünün İngilizceye çevirisi yapılarak sorumluluk üstlenen ülkelerin öğrencilerine dağıtılmasını sağladık. Yine Samsun'da bir köy okulumuzda enerji verimliğine yönelik yalıtım, topraktan ısı kaynaklı pompa ile ısınma ve iklimlendirme uygulamaları yaptık. Bu projeyi hazırlayanlara, bu projeyi yürüten ekibe ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum ve çalıştayın başarılı geçmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıMacaristan’da Ömür boyu oturma izni
  Sonraki yazıMaliye tapudan yakalayacak
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın