Bodrum Yaka Evleri’nde özel bir yaşam biçimi

 

Bodrum’da daha önce başka butik projelere imza atan Mimar Ebru Erol ve uzun yıllar yurtdışında büyük projelerde görev alan Mühendis Ömer İçinsel’in gerçekleştirdiği Bodrum Yaka Evleri'nde örnek evler tamamlandı.

Gelenekselle moderni birleştiriyor

Bodrum Yarımadası’nın merkezinde, Ortakent – Yahşi Belediyesi sınırları içinde yer alan Bodrum Yaka Evleri’nin en önemli özelliği, geleneksel mimariyi modern yapım teknikleriyle birleştiriyor olması. Yüksek standartlı, sağlıklı, estetik değerleri yüksek ve konforlu bir yaşam alanı yaratan Bodrum Yaka Evleri, alıcıları için de gün geçtikçe kıymetlenen yatırım olanakları yaratıyor. Projenin mimarı olan Ebru Erol, daha önce çok özel bir proje olan Yarbasan Taş Evleri’ni (www.yarbasanevleri.com) tasarlamıştı.

İşte Bodrum Yaka Evleri'nin avantajları

Sınırlı sayıda yapılacak olan Bodrum Yaka Evleri, mimari ve mühendislik özelliklerinin yanında konumuyla da büyük avantajlar sunuyor: • Bodrum Yarımadası’nın merkezinde ve ulaşımı kolay bir konumda olması; plaj, pazar yeri (Yalıkavak Pazarı gibi) ve alışveriş merkezlerine (Migros, Kipa, Metro) araba veya dolmuş ile 5-10 dakikalık mesafede bulunması; • En sıcak yaz günlerinde bile, konumu itibariyle aldığı yumuşak rüzgarlar sayesinde bunaltmaması; • Yüzde 18’lik bir eğimi, arazi ve mimari planlaması, birbirinin önünü kapamayan evleriyle, ferah bir yerleşim sağlaması; • Bodrum Yarımadası’nın merkezinde yer almasına rağmen, sakin ve huzurlu bir bölgede olması, ayrıca arsanın önündeki derin vadinin evlerin değerini arttırması; • Bodrum Yaka Evleri'nin inşaatı sırasında bölgedeki bitki örtüsünün korunması ve böylece inşaat bittikten sonra da, çevre düzeni açısından yapay bir cennet yaratmak yerine, var olan doğal bir cennette yaşama imkanı yaratması; • Ayrıca Bodrum TED Koleji’ne 3 kilometre; golf kulübüne 4 kilometre, kültür ve sanat merkezi Dibekli Han’a ise 1,5 kilometre mesafede olması projenin değerini arttıran özellikler.

Bodrum'da yaz-kış oturmak isteyenlere

Projenin mimarı Ebru Erol, geleneksel ve çağdaş yapı sistemlerini birleştiren Bodrum'un ünlü taş evlerinin günümüz formasyonları için şöyle konuştu: "Günümüzde Taş Ev yapma teknikleri de giderek gelişiyor. Bodrum’da yaz – kış oturmak isteyenler için “Taş Ev”ler ideal bir seçenek. Bugün “Taş Ev” dediğimizde, değişen yaşama biçimimizi ve konfor ihtiyaçlarımızı karşılayan, coğrafyası ile barışık, yerel mimari ile örtüşen yapılardan bahsediyoruz. Bu yapılar, hem yaşadığımız yere saygılı, hem de hayatımıza değer katan mekanlar olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan binaların yöresel dokuya uygun olması sadece estetik bir gereklikten öte, binlerce yıllık yapı geleneğinin sahip olduğu tecrübelerden faydalanmamızı da sağlayan bir bilincin temellerini atıyor. Yapılan Taş binalar, sadece yüzey dokusu ile değil, avlu duvarları, ocak, baca, söve, kapı gibi son derece estetik detaylarıyla bize doğanın bir parçası olduğumuzu hatırlatıyor. Binalar nefes alıyor, ısı kaybı yaratmadan, hava akımının mekanda dolaşımı sağlanıyor. Uygulanan izolasyon sayesinde kışın soğuk, yazın sıcaktan koruyor. Enerji tasarrufu sağlıyor. Yığma tekniği ile yapılan taş evler, sağlam bir konstrüksiyona sahip olduğundan, depreme dayanıklı oluyor. Bu da bize bir barınaktan beklediğimiz güvenlik duygusunu veriyor. Taş evlerin yapımında kullanılan malzemeler, doğal olduğundan çevreye yaydığı titreşimler de içinde yaşayanları rahatlatıyor, mutlu ediyor. Estetik hatlarıyla, iyi bir müzik veya güzel bir sanat eseri gibi ruhumuzu okşuyor. Taş yapıların sayısının azalmasıyla birlikte bu işi yapan ustaların da sayısı azalıyor ve giderek kayboluyor. İş olanakları sağlandığında, mevcut ustalar zenaatlerine devam ederek ve hatta yeni ustalar yetiştirerek ekonomik bakımdan da yeni bir istihdam alanı yaratılmış oluyor." Bodrum Yaka Evleri nerede? Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Bodrum Yaka Evleri

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıGölmahal Villaları’nda izolasyonla yüzde 20 enerji tasarrufu
  Sonraki yazıSinpaş ile “Yaşamaya Başla”, rahatça öde, rahatça yaşa
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın