Bölge Analizi: Villa arayan yatırımcıların ilk adresi Çeşme

İzmir'in en batısında yer alan ve Türkiye'nin en turistik yerlerinin başında gelen Çeşme, özellikle üst segment yatırımcılar tarafından büyük ilgi görüyor. Hem yerli hem de yabancı turistlerin her dönem ilgi gösterdiği Çeşme'den ev sahibi olmak isteyenler için son yıllarda birçok yeni proje inşa ediliyor.

Çeşme Kalesi, Ilıca, Dalyan, Eşek Adası, Alaçatı başta olmak üzere birçok tarihi ve turistik yeri olan Çeşme, özellikle yaz sezonunda büyük ilgi görüyor. Kiralamaların genellikle sezonluk olarak yapıldığı ilçeye doğrudan bir havayolu ulaşımı yok ancak İzmir'in merkezinde 1-1,5 saatlik bir yolculukla Çeşme'ye ulaşılabiliyor.

Çeşme'de villalar 4 milyon liraya kadar çıkıyor.

Turyap'tan Utku Girgin'den aldığımız bilgilere göre; Çeşme'de üst segment yatırımcılar daha aktif durumda. 1+1 dairelerin 250 bin lira, daha büyük dairelerin ise 300-400 bin lira seviyesinde olduğunu belirten Girgin, Çeşme'de yazlık fiyatlarının ise 4 milyon liraya kadar çıktığını söylüyor. Son zamanlarda inşaat firmalarının bölgede yeni villa projeleri geliştirdiğine dikkat çeken Girgin, konutlardaki sosyal donatılarla Çeşme'nin adının birleşmesiyle beraber fiyatların yukarı seviyelere çıktığını belirtiyor.

Kiralama işlemleri genellikle sezonluk olarak yapılıyor

En büyük geçim kaynağı turizm olan Çeşme'de diğer birçok sektör gibi gayrimenkul sektörü de özellikle tatil sezonunun açılmasıyla harekete geçiyor. Yaz aylarında günlük, haftalık, aylık veya sezonluk kiralık evlerin sayısının arttığını söyleyen Girgin, ev sahiplerinin sürekli kiralama işlemleriyle uğraşmamak için genellikle sezonluk kiralama yöntemine gittiğini belirtiyor. Mayıs ayı ile Eylül ayı arasında yapılan kiralama işlemlerinde fiyatlar 10-15 bin liradan başlarken, konum ve kalite olarak daha iyi durumdaki evler sezonluk 60-65 liradan kiracı bulabiliyor.

Çeşme'deki dikkat çeken projeler şöyle:

Quattordici 

Veryeriler İnşaat'ın Çeşme Alaçatı'da inşa ettiği Quattordici projesinde 8 dubleks villa ve 6 rezidanstan oluşan toplam 14 konut yer alıyor. Çeşme merkezine 1,5 kilometre, Çeşme Marina’ya 2 kilometre mesafede olan projede fiyatlar 1 milyon 400 bin dolar ile 1 milyon 600 bin dolar arasında değişiyor.

Edra Çeşme

Doğusan İnşaat tarafından inşa edilen Edra Çeşme projesi 6300 metrekare arsa alanı üzerinde yükseliyor. 8 adet villanın yer aldığı projede fiyatlar 1 milyon 200 bin dolar.

Life Port Aya Yorgi Çeşme

Life Port Aya Yorgi Çeşme projesini İzka İnşaat inşa ediyor. Denize 300 metre uzaklıkta yer alan projede tek katlı villalar 4+1, dubleks villalar ise 5+1 tipinde. Life Port Aya Yorgi Çeşme'de fiyatlar 1 milyon 400 bin lira ile 2 milyon 500 bin lira arasında değişiyor.

Aialoft Ayayorgi

Procon Yapı'nın Aialoft Ayayorgi projesi 3600 metrekare arsa alanı üzerinde inşa ediliyor. 6 adet villanın yer aldığı projede fiyatlar 1 milyon 950 bin liradan başlıyor.

Azure Vista Deluxe Residences 

Erigiler Turizm İnşaat tarafından inşa edilen Azure Vista Deluxe Residences projesinde 28 adet konut bulunuyor. Lobi, zemin cafe bar, restoran, bilardo ve oyun salonu, dairelere özel kapalı depolar, business center, acil ilkyardım ünitesi, botanik teras bahçe, roof cafe bar restoran, çatıda panoramik termal yüzme havuzu ve güneşlenme terası gibi birçok sosyal donatıya sahip olan projede fiyatlar 400 bin lira ile 1 milyon 125 bin lira arasında değişiklik gösteriyor.

Alavista Alaçatı

T Tasarım – Turkos İnşaat'ın Çeşme Alaçatı'da yükselen projesi Alavista Alaçatı'da 10 adet villa bulunuyor. Alaçatı merkeze 750 metre, Çeşme merkeze 8, İzmir'e 76, Adnan Menderes Havalimanı'na 86 kilometre mesafede yer alan projede fiyatlar 695 bin lira 795 bin lira arasında değişiyor.

Casa De Playa Residence 

Kuryap İnşaat'ın Çeşme'de inşa ettiği Casa De Playa Residence projesinde 3 blokta 36 adet daire bulunuyor. Projede fiyatlar 750 bin lira ile 795 bin lira arasında değişiyor.

Mi'Marin Köyce Alaçatı

Suv Yapı tarafından inşa edilen Mi'Marin Köyce Alaçatı projesi 16 bin metrekarelik bir arsa üzerinde inşa edildi. 2+1, 3+1 ve 4+1 tipindeki konutların yer aldığı projede 62 adet villa bulunuyor. Mi'Marin Köyce Alaçatı'da fiyat aralığı ise 770 bin lira ile 1 
milyon 400 bin lira.

Mi'Kora Boyalık Villaları

Suv Yapı'nın Çeşme'deki bir diğer projesi de Mi'Kora Boyalık Villaları. 5+1 tipindeki 16 adet villanın olduğu projede teslimler 2016 Haziran'da başlayacak. Mi'Kora Boyalık Villaları'nda fiyatlar 2 milyon 400 lira ile 2 milyon 500 bin lira arasaında değişiyor.

Aytaç Akça / https://www.emlakrotasi.com.tr/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın