Bölge bölge Başakşehir analizi

Başakşehir, İstanbul’da hızla devam eden alt yapı projelerine ev sahipliği yapması nedeniyle Avrupa yakasının yükselen yaşam alanları arasında öne çıkıyor. 3. Havaalanı, 3. Köprü ve Kanal İstanbul gibi mega projelere ev sahipliği yapan Başakşehir yatırımcıya yüksek prim getirisi vadediyor. İstanbul’un en hızlı kentleşen bölgelerinden biri olan bölgede fiyat artışlarının ise mega projelerin bitimine kadar süreceği öngörülüyor.

3. Havaalanı, 3. Köprü ve Kanal İstanbul’a yakınlığının yanı sıra ulaşım arterlerinin de tam merkezinde yer alan Başakşehir’de bulunan dairelerin fiyatlarının 5 yıl içerisinde İstanbul ortalamasının üstüne çıkacağını tahmin ediliyor.

Bio İstanbul projesinin de merkezi olan Başakşehir genelinde TOKİ, Emlak Konut ve Kiptaş tarafından inşa edilen projelerin birçoğu, yerini markalı projelere bırakmaya başladı. İnşaatlarına hızla devam edilen markalı konut projelerinde ise fiyatlar mega projelerin yapımına paralel olarak artmaya devam ediyor. Orta ve üst segment yatırıcımcıyı kendine çeken bölgelerin başında yer alan Başakşehir’e yatırım yapacak olanlar alt yapı çalışmaları bitmeden bölgeden gayrimenkul alma derdinde.

Yüzde 60’a varan prim garantisi

Yabancı yatırımcının da oldukça ilgisini çeken bir bölge olan Başakşehir hakkında konuşan RE/MAX Başakşehir Genel Koordinatörü Mehmet Uygur, Başakşehir’in yüksek prim getirisine dikkat çekerek “Bölgedeki konutlarda önümüzdeki 5 yıl içerisinde yüzde 60’a varan fiyat yükselişleri bekliyoruz. Şu an ikinci el dairelerde fiyatlar 250 bin lira ile 1 milyon lira arasında. Kiraların ise ortalaması 2 bin 200 lira ile 2 bin 500 lira arasında. Bölgeye yapılan yatırımlar sayesinde bu fiyatlar da kısa sürede artacak.” dedi.

Bölgede arsa stoğunun da çok geniş olduğunu söyleyen Uygur, arsalardaki metrekare birim fiyatlarının ise 3 bin lira ile 3 bin 500 lira olduğunu sözlerine ekledi.

“Yatırımcı ofise yönelmeli”

Bölgede konut projelerinden daha çok ofis projelerinin daha fazla prim yapacağını söyleyen Turyap Başakşehir 5. Etap Gayrimenkul Danışmanı Ali Yaylı ise “Markalı konut projeleri yatırım açısından ikinci el dairelerden daha elverişli. Önümüzdeki dönemde bu bölgenin çok fazla değerleneceğini tahmin ediyoruz. Bölgeye yatırım yapmak isteyenler küçük dairelere yönelmeli. Ancak 1 milyon liranın üstünde yatırım yapmak isteyenler için ofis projelerini öneriyoruz. Büyük yatırım yapanlar ofis projelerine yaparlarsa daha çok kazanacaklar.” dedi.

Başakşehir’deki markalı konut projelerinin kira getirileri hakkında da bilgi veren Yaylı, markalı konut projelerinin metrekare birim fiyatlarının 5 bin lira olduğunu, bu dairelerin 2 bin 500 lira ile 3 bin 500 lira arasında kiracı bulduklarını söyledi. Ali Yaylı ofislerin metrekare fiyatlarının ise 20 bin lirayı bulduğunu belirtti.

Dumankaya Flex Office

100 milyon TL yatırım değeri ile hayata geçirilen ve içerisinde stüdyo, 1+1 ve 2+1 gibi daire seçenekleri bulunan projede fiyatlar 119 bin liradan başlıyor. 32 katlı gökdelende bulunan 321 üniteden oluşan projede, home ofis hizmetleri kapsamında anlaşmalı kurumlar aracılığıyla web, hukuk, marka tescil, tercümanlık ve muhasebe gibi danışmanlık hizmetleri ile depo ve arşiv alanları, toplantı odaları, lobi hizmetleri gibi destek hizmetleri de bulunuyor.

Olimpa Park

Konut, AVM, çarşı ve rezidans etaplarının yer aldığı Olimpa Park projesinde 3+1 ve 4+1 tipinde konutlar yer alıyor. 3+1 dairelerin fiyatları 610 bin lira ile 715 bin lira arasında, 4+1 dairelerin fiyatları ise 880 bin lira ile 1 milyon 50 bin lira arasında değişiyor. Olimpa Park’ın konut bloğunda 15 bin metrekareyi aşan bir arazi üzerine konuşlanmış, 11 ila 16 katlı bloklardan oluşan toplam 236 daire bulunuyor.

Vadişehir

Irmak Group, Çolakoğlu Group, Bordo Yapı ve İntes Yapı’nın yatırımlarıyla Başakşehir’de hayata geçirilen Vadişehir’de 650 konut ve 60 ticari ünite yer alıyor. İnşa çalışmalarının hızla başladığı projede teslimler ise 2017 yılının ilk çeyreğinde başlayacak. Yüzde 1 peşinatla daire sahibi olunabilen projede fiyatlar 459 bin lira ile 920 bin lira arasında değişiyor. Vadişehir’de 60 ay sıfır faiz imkanından da faydalanılabiliyor.

Maximoon

Yalçıntepe Group imzasıyla yükselen Maximoon’da 1+0, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire alternatifleri yer alıyor. 33 bin metrekare alanda yüzde 70 yeşil alana sahip olan Maximoon 7 sosyal konut ve 1 residence bloğunda toplam 1.336 daire yer alıyor. Maximoon’un sosyal donatıları arasında fitness center’dan yürüyüş parkurlarına, açık-kapalı havuzlardan, Türk hamamına kadar birçok sosyal aktivite bulunuyor. Maximoon projesi Atatürk Havalimanı’na 17 dakika, Bahçeşehir TEM otoyolu gişelerine 400 metre, E-5 karayoluna 5 dakika mesafede yükseliyor. Maximoon’da yer alan son dairelerin satışları 126 bin 750 lira ile 556 bin 500 lira arasında değişen fiyatlarla sürüyor.

Vaditepe Göl Evleri

KİPTAŞ güvencesiyle Binres İnşaat tarafından hayata geçirilen Vaditepe Göl Evleri, Vaditepe’nin yeni bir halkası olarak lanse edildi. 18 bin 500 metrekarelik arsa üzerinde inşasına başlanan projede 357 konut ve 52 ticari ünite yer alıyor. Proje bitiminde yaklaşık 1.000 kişinin yaşayacağı Vaditepe Göl Evleri’nde 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçenekleri yer alıyor. Dairelerin 69 ila 234 metrekare arasında değişen büyüklüklere sahip olduğu projede fiyatlar ise 199 bin liradan başlıyor.

Sofa Bahçeşehir

Gül İnşaat’ın Başakşehir Belediyesi ile ortaklaşa geliştirdiği Sofa Bahçeşehir projesinde fiyatlar 367 bin lira 720 bin lira arasında değişiyor. Yatay konseptte inşa edilen 6 katlı butik bir proje olan Sofa Bahçeşehir projesinde, 1+1’den 4+1’e kadar, büyüklükleri 50 ile 287 metrekare arasında değişen 120 adet teraslı daire ve 28 adet mağaza yer alıyor. Projede satışlar hemen teslim avantajıyla sürüyor.

Bahçekent Flora

450 milyon TL’lik bir yatırımla yükselen Bahçekent Flora, TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO A.Ş. güvencesi ve İzka İnşaat, Dağ Mühendislik ve Sıtar İnşaat ortaklığında inşa ediliyor. Proje bitiminde yaklaşık 3 bin kişinin yaşayacağı Bahçekent Flora’da büyüklükleri 65 metrekare ile 187 metrekare arasında değişen daireler, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 seçenekleriyle alıcı buluyor. Yaklaşık yüzde 70’inin satışının tamamlandığı projede daire fiyatları ise 199 bin lira ila 464 bin 500 lira arasında değişiyor. Projenin teslim tarihi ise 2016 yılının aralık ayı olarak planlandı.

Vaditepe Bahçeşehir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ tarafından hayata geçirilen 4 bin konutluk dev proje Vaditepe Bahçeşehir’in büyük çoğunluğu sahiplerini buldu. 284 dönüm arsa üzerinde yükselen Vaditepe Bahçeşehir’de 2+1’den 5+2’ye kadar bir çok farklı tipte daire bulunuyor. Vaditepe Bahçeşehir’de 2+1 daireler 312 bin 612 liradan, 3+1 daireler 436 bin 472 liradan, 5+2 daireler ise 1 milyon 139 bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Sky Bahçeşehir

Sky Bahçeşehir, Tem Otoyolu’na 5 dakika, yapımı devam eden raylı sisteme ise 10 dakika uzaklıkta yer alıyor. Sky Bahçeşehir’de; 112 adet 2+1, 70 adet 3+1 ve 12 adet 4+1 olmak üzere toplam 194 adet daire bulunuyor. Sky Bahçeşehir’den ev almak isteyenler 18 bin TL peşinatla konut sahibi oluyor. 2+1 dairelerin 369 bin liradan başladığı Sky Bahçeşehir’de 3+1’ler ise 449 bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıKartal’a yatırım yapan kazanıyor
  Sonraki yazıAdana, Avrupa Birliği Engelsiz Şehirler Ödülü’ne aday
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın