Büyük İstanbul Tüneli ve Kanal İstanbul projelerinin projelendirmeleri tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin ve Kanal İstanbul’un projelendirme faaliyetlerini tamamladıkları açıklamasını yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bilgi Teknolojileri Kurumunda (BTK), Bakanlığın ‘2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılı hedefleri’ne ilişkin düzenlenen basın toplantısına katıldı. Anadolu Ajansı haberine göre Kanal İstanbul’un etüt proje işlerini tamamladıklarını dile getiren Turhan, “Ulaşım projeleri bizim için önemli Kanal İstanbul ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin hükümlerini açık ve örtülü bir şekilde ihlal etmeden, İstanbul Boğazı deniz ulaştırmasına açık tutularak alternatif ve ikinci bir kapı ve su yolu açılmış olacak. ÇED Raporu’nun onaylanmasını bekliyoruz. Çevre Düzeni Planı’nın onaylanmasını müteakip ihale ilanına çıkacağız” açıklamasını yaptı.

Büyük İstanbul tüneli ulaşım projesi çalışmaları devam ediyor

Turhan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ulaşım projesi projelendirme faaliyetlerini de tamamladıklarını belirterek bu projeyle İstanbul Boğazı’nı 3. defa denizin altından geçmeyi planladıklarını kaydetti. Bakan Turhan, Ankara-Sincan arası demir yolu sinyalizasyon çalışmalarının şubat sonunda, Ankara-Kayaş arasının ise mart sonunda tamamlanacağını da sözlerine ekledi.  Bakan Turhan, ‘2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılı hedefleri’ne  ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) düzenlediği basın  toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul-İzmir Otoyolundaki  işletmecilerin hisse devrine ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine Turhan,  Karayolları Genel Müdürlüğünün Yap-İşlet-Devret (YİD) sözleşmelerinde  yılbaşındaki kurlara göre yılda bir defa fiyat güncellemesinin yapıldığına  dikkati çekerek, yıl boyunca bu fiyatın kullanıldığını bildirdi.

Kuzey Marmara Otoyolu ulaşım projesi mağduriyeti giderilecek

Kuzey Marmara Otoyolu ulaşım projesi ile İstanbul-İzmir Otoyolu sözleşmelerinde yılda  bir defa tutarın belirlendiğine işaret eden Turhan, “Bununla ilgili 2018’de  yaşanan aşırı kur değişikliği nedeniyle firmalar bize müracat etti. Biz de bunu  Hazine ile inceliyoruz. Burada mağduriyetin giderilmesi adına hem kamunun hem de  görevli şirketin hak ve hukukunu koruma adına Hazine’deki arkadaşlarımızla nasıl  bir çözüm yapılacağı konusunda çalışmalar devam ediyor.” değerlendirmesinde  bulundu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.