Danıştay’dan flaş Gezi Parkı ve Topçu Kışlası kararı

 Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin iptal kararını bozan Danıştay 6. Dairesi, yerel mahkemeden “uzman yeni bir heyetle mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılması ve İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararının kesinleşmesinin beklenmesi suretiyle” davada yeniden karar verilmesi gerektiğini vurguladı.

Mahkeme iptali reddetmiş

Danıştay kararıyla, İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin Gezi Parkı’nda Topçu Kışlası yapımına olanak veren kararın iptal istemini reddettiği ortaya çıktı. İstanbul 1. İdare Mahkemesi, “Beyoğlu İlçesi, Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesine ilişkin” imar planı değişikliklerini, 6 Haziran 2013’te iptal etmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin itirazını değerlendiren Danıştay 6. Dairesi, 29 Nisan 2014’de iptal kararını onadı. Ancak belediye, Danıştay 6. Dairesi’ne başvurarak karar düzeltme istedi. Normalde bu yol, istisnai olarak kullanılıyordu ve yüksek yargı maddi hata yapılmadığı sürece karar düzeltme taleplerini reddediyordu.

Yeni bilirkişi istendi

Ancak Danıştay 6. Dairesi’nin karar düzeltme talebini 31 Mart 2015 tarihinde kabul ettiği ortaya çıktı. Karara göre Danıştay 6. Dairesi, daha önce Taksim Yayalaştırma Projesine ilişkin verdiği iptal kararını kaldırarak davanın esasına girdi. Daire, İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararının bozulmasına oy çokluğuyla karar verdi. Kararda, uzman yeni bir heyetle yeni bir keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasını isteyen daire, İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin 21 Şubat 2014’te verdiği kararın söz konusu uyuşmazlığa etkisinin olacağını belirterek bu kararın kesinleşmesi gerektiğine hükmetti.

“Taşınmaz kültür varlığı”

Kararda, kesinleşmesi beklenen kararın ne olduğuna da yer verildi. Buna göre, İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Topçu Kışlası’na onay veren kararının iptaline ilişkin istemi reddetti. Kararda, Taksim Topçu Kışlası’na örtülü destek verildi. Plan notlarında 1. grup taşınmaz kültür varlığı olarak Taksim Kışlası’nın yer almasına değinilen kararın gerekçesinde, 2863 sayılı Kültür ve Taibat Varlıklarını Koruma Kurulu Kanunun 6. maddesinde “tarihi kışla”ların da korunması gereken taşınmaz kültür varlıkları olduklarının “hiçbir yoruma mahal bırakmayacak şekilde açıkça belirtildiği” anlatıldı. Karara başkan Habibe Ünal ve üye Ünal Demirci muhalefet etti.

Sosyal medya yıkılıyor!

Kararın duyulmasından sonra ünlü mikroblog sitesi Twitter’da yer yerinden oynamaya başladı. Twitter’da “#SanaGeziyiYıktırmayacağız” etiketi dakikalar içinde Türkiye listesinde birinci sıraya yükselerek “trending topic (TT)” oldu. Etiket dünya listesinde ise şu an beşinci sırada. Ayrıca ünlü sözlük sitesi Ekşi Sözlük’te de “15 Temmuz 2015 Danıştay’ın Gezi Parkı Kararı” şeklinde açılan başlıkta karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Gerek Twitter’da, gerekse de Ekşi Sözlük’te bu konuda yorum yapanlar, bu kararın ikinci bir Gezi Olayları’na sebep olacağını yer yer tehditkar ifadelerle belirtiyor.

“Gezi Olayları”na neden olmuştu

Gezi Parkı’nın yıkılarak Topçu Kışlası’nın inşa edilerek AVM yapılması isteği, 2013 yılının Mayıs ayı sonu ve Haziran ayında “Gezi Parkı Olayları”na neden olmuş, olaylarda biri polis, 6’sı vatandaş 7 kişi yaşamını yitirmişti. Olaylarda yaralanan ve bir yıla yakın verdiği yaşam mücadelesiyle sürecin sembollerinden olan 15 yaşındaki Berkin Elvan da 11 Mart 2014’te yaşamını yitirmiş, böylece Gezi Parkı Olayları sırasında yaşamını yitiren insan sayısı 8’e yükselmişti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıBodrum’daki seçkin Novo Maison evlerinin tercihi Gaggenau oldu
  Sonraki yazıYalova’nın “Termal Sarayı” şifa dağıtıyor
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın