“Deprem geliyor”

Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 3’üncü Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen gibi çok sayıda isim katıldı. Bakan Özhaseki zirve kapsamında yaptığı konuşmada, "Deprem geldiği zaman AK Parti, CHP dinlemiyor, alıp götürüyor. O yüzden bu konu hepimizin ortak meselesi. Bu mesele üzerinde herkesin fikrine ihtiyacımız var. Yapmamız gereken tek şey çok hızlı davranıp akıllı bir şekilde binalarımızı elden geçirmek" diye konuştu.

Üsküdar’da '2023 Vizyonu ve Hedefleri Doğrultusu’nda Sürdürülebilir Kentsel Yenileme' başlığı altında gerçekleşen programda konuşan Mehmet Özhaseki; "Yapmamız gereken tek şey çok hızlı davranıp akıllı bir şekilde binalarımızı elden geçirmek. Deprem çok yakın sürede geliyor İstanbul’a, süre de biçiyorlar. Ben deprem bilimci değilim. Ama dinliyorum eldeki raporlara bakıyorum çok yakın bir gelecekte deprem geliyor İstanbul’a ve şiddeti hususunda da birçok bilim adamından dinlediğimde 6’dan aşağı söylenmiyor, 7 ve 7’nin üzerindeki gibi rakamlar telaffuz ediliyor. Elimizdeki mevcut belli, stokumuz da belli, ne yapmamız lazım? Yapmamız gereken tek şey çok hızlı davranıp akıllı bir şekilde binalarımızı elden geçirmek. 20 milyon civarında yapı stokumuz var. 1999 yılından sonra yapılan 5 milyon civarında 1999 yılı öncesi 15 milyon civarı. 15 milyonun ne kadarı sağlamdır size göre. ‘Hadi yarısı dayandı diyelim’ demek ki, yedi, yedi buçuk milyon binanın bir an önce dönüşmesi lazım" ifadelerini kullandı.

“Deprem, AK Parti, CHP dinlemez”

Bakan Özhaseki, "Biz kendi içimizde planlamalar yaptık, hesaplar yaptık. Oturduk, tartıştık konuştuk. Yeni yasalar hazırlayacağız. 2012 yılı ile 2017 yılı arasındaki bu 5 yıllık süreyi geçirdik bu bize bir tecrübe oldu. Eksiğimizi, fazlamızı gördük. Şimdi yapacağımız bu çalışmayla birlikte herkesi dinleyerek yapacağız bunu. Bütün partileri dinleyerek yapacağız. Bütün siyasi görüşleri dinleyerek yapacağız, odaları dinleyerek yapacağız. Belki de üzerinde siyasi tartışmanın yapılmayacağı yer burası. Deprem geldiği zaman AK Parti dinlemiyor, CHP dinlemiyor, alıp götürüyor. O yüzden bu konu hepimizin ortak meselesi. Bu mesele üzerinde herkesin fikrine ihtiyacımız var" dedi.

Belediyelerde kolaycılık başladığını belirten Özhaseki "Tabi vatandaşa yerinden vermek lazım, bu prensibe hiç itirazım yok. Mahallesinden ayırmamak lazım, kültüründe koparmamak lazım. 2 yoğunluk varsa 4 yapıyor. 4 yoğunluk varsa 8 yapıyor. O zaman oradaki konut sayısı İstanbul için söylüyorum, 2 misline çıkıyor. Bu hesapla gidildiği zaman İstanbul’daki konut sayısı şu anda neyse; 6 milyonsa 12 milyona çıkacak. Nüfus 15 milyonsa 30 milyona çıkacak. Çıkan sorunlar da şimdiki sorunların birkaç misli büyüyecek. Bu kadar çok konutu yığdığımızda ve sosyal donatıyı düşünmediğimizde sadece sorunlar 2 misli büyümeyecek konutlar 2 misli büyüyecek ama sorunlar 12 misli büyüyecek İstanbul’da. Peki, nasıl olması lazım? Birincisi devlet desteğinin artması lazım. İkincisi bölge planlaması gibi düşünmek lazım olayı. İşin parselinden, adasından vazgeçmek lazım artık. Daha büyük çaplı daha bölgesel bazlı, mahalle bazlı hatta ilçe bazlı düşünmek lazım” açıklamalarını yaptı.

İHA

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.