Dikkat! Eşiniz sizden habersiz evinizi satabilir

Eşlerden biri konutun resmi sahibi olmasa dahi tapu dairesine gidip, bu konutu aile konutu olarak tescil ettirdiğinde kendinden habersiz satış yapılmasını önlemiş oluyor.

Türk Medeni Kanun hükümleri gereğince evli çiftlerin mal sahibi olarak oturduğu gayrimenkullerin eş muvafakati alınmadan satılması yasak. Ancak bunun için gerekli çok küçük bir detay yerine getirilmediğinden ötürü binlerce gayrimenkulün satışının eş muvafakati alınmadan gerçekleştirilebildiğini belirten TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, tüm eşleri uyarıyor.

Hakan Erilkun konu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bir konutun aile konutu olması demek ailenin ikametgahının o konutun adresi olması demektir. Medeni Kanunun 194. Maddesi gereğince bir aile konutunun eş muvafakati olmadan satılması mümkün değil. Ancak erkek egemen bir toplumda olduğumuz ve haklarımızı çoğu zaman aramadığımız için Türkiye’de binlerce aile konutu eş rızası olmadan el değiştiriyor. Eşlerden biri konutun resmi sahibi olmasa dahi tapu dairesine gidip bu konutu aile konutu olarak tescil ettirdiğinde kendinden habersiz satış yapılmasına izin vermeyerek hakkını korumuş olacaktır.”

Eş rızası olmadan gayrimenkuller satılamayacak

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, tapuya konulacak aile konutu şerhinin birkaç dakikalık basit bir işlem olduğunu vurguladı. Konutunda güvenle oturmak isteyen tüm eşlerin tapuya şerh için yalnızca kimlik belgesi, ikametgah ve evlilik cüzdanı ile tapuya giderek konutu aile konutu olarak tescil ettirmelerinin yeterli olacağını belirten Hakan Erilkun, ‘Böylelikle resmiyette tapuda adı görünmese dahi bir şekilde eş durumundan ötürü hakkı olan ve ikametgahının bulunduğu konutta yaşayan kişiler de güveni tesis etmiş olacak, kendilerini yasal olarak koruma altına alacaklardır’ dedi.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.