Dünya devleriyle birlikte teknolojiyi geliştirecek

Dünyanın önde gelen açık platformlarından biri olan ONF’nin yönetimin kurulunda görev alacak olan Türk Telekom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcı Cengiz Doğan, ONF bünyesinde yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türk Telekom geçtiğimiz günlerde yeni nesil ağ sistemlerinin ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda dünyanın önde gelen açık platformlarından biri olan ONF’nin (Open Networking Foundation) yönetimine girmişti. ONF’de Türk Telekom adına yönetim kurulu üyesi olarak görev alacak olan Türk Telekom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcı Cengiz Doğan konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Cari açık azaltılacak

Türk Telekom’un da artık dünya devleriyle birlikte aynı platformda yer alarak, projelere yön vereceğini söyleyen Türk Telekom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcı Cengiz Doğan, “ Türk Telekom, yeni teknolojilerin geliştirildiği bu açık platformun yönetim kurulunda yer alarak, telekomünikasyon ekosisteminin yapısını değiştirecek. Bunun Türkiye’nin cari açığının azaltılmasından tutun, sokaktaki vatandaşın iletişim kalitesinin artmasına kadar çok çeşitli alanlarda büyük faydaları olacak” dedi.

“5G teknolojisine hazırlanıyoruz”

Türk Telekom’un maliyetlerini düşürme, hizmet kalitesini artırma, milli teknolojileri daha fazla kullanmak amacıyla son teknolojileri takip ettiğine dikkat çeken Doğan şu ifadeleri kullandı:  “Bunun sonucunda Türk Telekom, sektördeki tüm iş yapış biçimini değiştirecek yepyeni bir trendi en başından yakaladı. Şu anda SDN & NFV tabanlı ağ çalışmaları ile Türkiye’nin iletişim altyapısını da 5G teknolojisine hazırlıyoruz.

28 patent başvurusu

Türk Telekom’un iştiraki Argela’nın başta SDN konusunda olmak üzere 28 patent başvurusu bulunuyor. Argela’nın SDN sistemlerine yönelik uzun yıllardır devam eden çalışmaları ve aldığı mesafe ONF’nin dikkatini çekti. Argela’nın ABD’deki yapılanması Netsia, 2010 yılından bu yana ONF’de ‘innovator’ statüsü ile yer alıyor. Türkiye’nin savunma sanayine yönelik önemli projelerinden Milat’ın önemli bir kısmı Argela’nın ONF’deki çalışmalarıyla gerçekleştirildi”

Yeni ofis açacak

Türk Telekom’un ABD’de Argela/Netsia’nın ofisinin yanında yeni bir ofis daha açmaya karar verdiğini açıklayan Doğan, “Türk Telekom’dan ekipler sürekli olarak oradan yeni projeleri takip edecek. ONF bünyesindeki birçok komitede Türk Telekom’dan birer üye olacak. Bunlar karar verici konumunda olan önemli komiteler. Öncü projelerden biri olan CORD’u kısaca anlatmak gerekirse, alışılagelmiş santraller artık sanallaştırılmış veri merkezlerine dönüşecek” diye konuştu.

Doğan, 5G Mükemmeliyet Merkezi’nde birçok üniversiteden yaklaşık 30 akademisyenle belirlenen 5G konularında da çalışmaların başladığına dikkat çekti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın