Gayrimenkul fiyatları 3 ay sonra artacak

Dövizde yaşanan artış ve seçimlerin ardından yaşanacak güven ortamı gayrimenkul fiyatlarını yüzde 30 oranında artıracak. İnşaat firmalarının şimdilik dolardaki artışı fiyatlarına yansıtmadıklarını belirtirten Uzmanlar, "Ama yılbaşından itibaren ister istemez bu artış ev fiyatlarına yansıyacak. Artış oranının ise yüzde 30 olacağını tahmin ediyoruz. Konutunu şimdi alan 3 ayda yüzde 30 kar sağlayacak" diye konuştu. 

Dolar-euro paritesindeki bozulmanın ihracat ve ithalata da yansıdığının altını çizen uzmanlar, "İnşaatta girdi maliyetleri çok arttı. Bu durumda ev fiyatlarının artması kaçınılmaz. Ev sahibi olmak ve yatırım yapmak isteyenler için, ev almanın tam zamanıdır" diye konuştu. Altın ve dövizden çok gayrimenkulün yatırımcısına kazandırdığını hatırlatan uzmanlar, "Ellerinde döviz bulunduran kişilerin gayrimenkule yatırım yapmaları gerekir. Çünkü doların artış trendi daha fazla sürmeyecektir. Bununla beraber, ev fiyatları artış gösterecek. Dolayısıyla yatırım yapmak isteyenler için gayrimenkul en güvenli yatırım aracı olarak gözüküyor" diye ifade etti. 

Uzmanlar bu durumu şöyle değerlendiyor:

Doğru bir iş olur

Selim Gökdemir (Megapol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı): Dolarda yaklaşık bir yıl içinde yüzde 30 civarında bir artış oldu. Bu artış inşaatın ana malzemesi olan ve ithal edilen demir, çelik, çimento gibi malzemelerin de değerini yükseltti. Dolar ve euro karşısında Türk lirası ciddi değer kaybetti ama ekonominin kuralları çerçevesinde bu artışı mevcut yapı stoğuna yansıtmak çok zor. Şu an alım yapanlar doğru bir iş ve karlı bir alışveriş yapmış olur. 

Şu an tam zamanı

Kenan Kalı (Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı): Artan döviz kurlarına bağlı olarak girdi maliyetleri yükseldi. Dolayısıyla bu artış ev fiyatlarına yansıyacak. Çünkü son bir yılda, dolar Türk lirasına oranla yüzde 30 değer kazandı. Müteahhitler ellerindeki stokların da tükenmesiyle birlikte ev fiyatları yüzde 20-30 oranında zamlanabilir. Bence ev sahibi olmak ve yatırım yapmak isteyenler için, ev almanın tam zamanıdır. Seçim sonucunda istikrar yakalanırsa, kent ekonomisi de daha dengeli bir seyir izleyecek. 

Soru ve cevap net 

İdris Avcı (Avcılar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı): Soru çok net, cevap da net. Gerçekten konut almanın şimdi tam zamanı. Neden derseniz eğer; Altın ve dolar yükseldi ve şu an değerini buldu. Daha fazla artacağına inanmıyorum. Fakat gayrimenkul her geçen yıl değer kazandırıyor. O nedenle yatırımcı için en iyi olanak gayrimenkul. Zaten yatırımcıların bir kısmı da bunu görüp gayrimenkule yöneldi. Örneğin daha tanıtıma çıkmadan Bornova'daki Effect projemizde ciddi anlamda konut sattık. 

Karlı çıkacaklar 

Münir Tanyer (Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı): Tüm yatırım uzmanlarının belirttiği gibi ben de dövizdeki artışın yılbaşından sonra fiyatlara yansıyacağı ve bunun yüzde 30 civarlarında ( olacağı düşüncesine katılıyorum. Çünkü doların yükselmesi doğrudan demir fiyatlarını, dolaylı olarak da akaryakıt ücretlerini olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla inşaat fiyatları ister istemez artacak. Şimdi konut almanın tam zamanı aslında. Konut ihtiyacı olanlar yılbaşına kadar konutları almalarını tavsiye ediyorum; mutlaka karlı çıkacaklardır. 

Avantaj kaçmasın

Tahsin Şahin (Katal İnşaat Satış ve Pazarlama Müdürü): Son bir kaç aydır konut piyasası sakindi. Ancak bence yılbaşını bile beklemeden seçimin hemen ertesi günü yani 2 Kasım'dan itibaren gayrimenkul fyatları yüzde 30 artacaktır. Bunun farkında olan ve piyasayı takip eden yatırımcılar ise şimdiden alımlara başladı. Seçim sonucunda sandıktan istikrarın çıkmasıyla da satışlar katlanarak artacaktır. Küçük yatırımcılar da sağlam firmalardan marka projelere temel aşamasında girsinler. 
Onlar da bu avantajları kaçırmamış olur. 

Şimdiden kazanın

Metehan Kavuk (Kavuklar Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı): Bu yıl inşaat firmaları gelen zamları konut fiyatlarına yansıtmadı. Dolar ve eurodaki artışı biz gayrimenkul firmaları ne yazık ki yansıtamıyoruz. Sebebi ise arz-talep dengesini sağlamak. Çünkü zamları yaparsak sektör durma noktasına gelebilir ama bu zamlar ancak yılbaşına kadar bekletilebilir. Yılbaşından sonra fiyatlar hızlı bir şekilde zamlanıp fiyatlar artacak. O açıdan fırsatlar kaçırılmamalı. Küçük yatırımcılar şimdiden kazanmaya başlayabilir. 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.