Dünyanın en büyüğü açıldı

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ), merkez bina yapımını Kuveyt Türk ve Albaraka Türk Katılım Bankalarının üstlendiği, Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (İSEFAM) 28 Ekim 2016 tarihinde düzenlediği bir tören ile açtı.  

Hayata geçirdiği Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Uygulama Araştırma Merkezi ile İslami finans alanında öncü çalışmalar yapmayı amaçlayan İZÜ, Türkiye’de katılım bankacılığının son yıllarda yaşadığı gelişime; düzenlediği etkinlikler, konferanslar, yaz okulları ve eğittiği personelleriyle destek vererek akademik çalışmaların da merkezi olmayı hedefliyor.
İZÜ Halkalı kampüsünde yer alan İSEFAM’ın açılış töreni İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Temel Hazıroğlu ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan’ın konuşmalarıyla başladı.

İZÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ramazan Evren açılış konuşmasında; “Merkezimiz, sadece binasının yapısal özellikleriyle ‘ilk’ olarak kalmayıp uzman kadrosu ve geliştirdiği eğitim sistemi, projeleri ve yayınlarıyla da ‘en’ kapsamlı İslam iktisadı merkezi niteliğinde olmalıdır. Birçok ilk ve en yönleriyle bu merkezimiz İslam dünyasında, alanında, bir ‘ekol – okul’ olması yönünde gayret etmelidir. Onun için huzurunuzda başta rektörümüz olmak akademisyenlerimize ve paydaşlarımıza seslenmek istiyorum. Böylesine güzel bir çalışma ortamına kavuştuğunuz için bugünden itibaren sorumluluğunuz, kat be kat artmıştır. Gereğini en iyi şekilde yapacağınızdan eminim” diye konuştu.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Medeniyetimizin unutulan bütün hasletlerini genç nesillere öğreterek yıkıldığımız yerden kalkacağız” diye konuşurken Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Temel Hazıroğlu ise, “Bu bünyede böyle bir merkezin kurulması İslam dünyası açısından kendimizi yeniden ifade edebilmek adına çok önemli” dedi.

Türkiye’de ilk

İSEFAM’ın Türkiye’de bir ilk olmasının yanı sıra dünyanın bu alandaki en büyük araştırma merkezleri arasında yer aldığına dikkat çeken İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Merkez’in Londra, New York ve Frankfurt gibi merkezlere dağılmış olan Müslüman ülkelerin sermayelerinin İstanbul’da toplanmasına ivme kazandırmayı hedeflediğini belirtti.
 
İslami finans merkezi olmanın, tarihi birikimi ve coğrafi konumuyla en çok İstanbul’a yakışacağını ifade eden Bulut, Türkiye’nin istikbalinde İSEFAM'ın kritik bir rol oynayacağını kaydetti.
Bulut, şu an 2 trilyon dolar civarında bulunan küresel İslami finans büyüklüğünün gelecek 5 yılda 3,5 trilyon dolara ulaşacağı dikkate alındığında Türkiye’nin ve İstanbul’un bundan pay alması noktasında bu merkezin özellikle eğitim ve araştırma alanında yapacağı çalışmaların katkısı olacağını söyledi.
 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın