Emlak konut kampanyası başka sektörlere örnek olacak

Türkiye korkunç bir darbe girişimini halkın iradesiyle bertaraf etti. Bu iradeyi ekonomide de göstermek gerektiğini söyleyen NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, sektörde başlatılan kampanyanın diğer sektörlere de örnek olması gerektiğini belirtti. Kurum olarak önümüzdeki süreçte dört aksiyon planı hazırladıklarını kaydeden Erden Timur, iş dünyasının yatırımlarda cesur olması gerektiğini açıkladı.

Star gazetesine konuşan Timur şunları söyledi:
"Türkiye ekonomisini ne kadar güçlendirirsek o kadar güçlü oluruz. Düşünsenize kişi başına düşen milli gelirimiz 25.000 dolar olsa ne Standard&Poor's ne Fitch ne de Moody's gibi kurumlara takılmayız. Kimse önümüzde duramaz. O yüzden çok çalışmalı, üretmeli ve yatırım yapmalıyız. Biz kendi vazifelerimize odaklanmalıyız. En yumuşak karnımız ekonomi, onu gündemden düşürmeyelim. Toplumsal bir olgu olduğu için dilden düşürmeyelim. Vatanseverlikle ilgili şu an en önemli konu ekonomi. Babam hep derdi, çocukluğumda… 
Şimdi daha iyi anlıyorum ne anlama geldiğini;  'bu memleketin ekonomik kurtuluş savaşına ihtiyacı var' derdi. Gerçekten de o… Böyle bir dirayete ihtiyacımız var. Nitekim, biz bunu 10 dakikada ortaya koymuş milletiz. Memleketimiz için, dava için, inancımız için canımızı vermemizi tüm dünya gördü. Hiç de zor değil. Allah bin defa razı olsun şehitlerimizden, sokağa çıkanlardan, demokrasi nöbetlerini bıkmadan usanmadan tutanlardan. Ayrılmıyorlar meydanlardan, işte bu milletin kararlılığının üçte birini işimize, gücümüze verebilirsek ilerleriz. Değerlerimize, ahlakımıza, etiğimize, davamıza, vatanımıza odaklanalım. Dayanışmaya odaklanalım."

İş dünyasının darbe sonrası neler yaptığını da özetleyen Erden Timur, iş dünyasının kenetlenerek aksiyon planları çıkardığını açıkladı. Timur "Bir istihdamı azaltmayacağız. İkincisi 3 milyonluk yeni bir fon yaratalım, bunu 23 milyon TL'ye çıkaralım. Bu fon Türkiye'nin cari açığını azaltacak veya stratejik hedeflerine daha kolay ulaşılabilecek işlere yatırım sağlayabilecek bir fon olacak. Üçüncüsü STK'ların kişilerin ekonomiyi büyütmeye dair farklı fikirleri olabilir. Bu tarz yeni fikirlere destek olmak amaçlı 5 milyon TL'lik bir fon ayırıyoruz. Ekonomiyi canlandırmakla ilgili fikri olanlara biz finansal olarak destek vereceğiz. Dördüncüsü de yatırım. Doğru olan işadamının yatırımda cesur olması. Çünkü kritik bir dönemden geçiyoruz. Biz bu işi fırsata çevirelim değil, bu işten büyüyerek çıkalım değil, 'ülkeyi nasıl büyüterek çıkarız'ı düşünmek önemli olan. O yüzden 2016 son çeyreğinde 1 proje yapacaktık ancak şimdi 3 proje yapmaya karar verdik" dedi.

Emlak Konut liderliğinde başlayan kampanyanın başka sektörlere de örnek olacağını anlatan Erden Timur, "Bu tarz kampanyalar da Türkiye'deki tüketiciyi de olumlu etkileyecek. Bence bu işin en büyük kazanımı bu. İkinci kazanımı ise normalleşmeye katkı sağlaması. 
Üçüncü kazanımı da bunun doğrudan istihdam etkisi olacak. Tamamen sosyal sorumluluk projesi. Hiçbir firma kesinlikle kâr gözetmiyor. Bankalarla çalışılmıyor. Şirketler kendi fonluyor bu kampanyayı. İnsanlar yurtseverlik için bunu yapıyor. Herkes vatanseverlik için bir şeyler yapmalı. Biz de NEF Ataköy ve İnistanbul projelerimizle dahiliz" diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.