Emlak vergisinde ilk artışın ne kadar olacağı belirlendi

Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2016 yılı Emlak vergisi hesaplamalarında kullanılacak parametrelerden ilkini belirledi. 2016 yılı için binaların metrekare inşaat maliyet bedellerine ilişkin liste Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğle fabrika binasından Otel Hastane binalarına, banka binalarından benzin istasyonlarına, okul ve yurt binalarından meskenlere kadar 22 ayrı grupta toplanan binaların metrekare normal inşaat maliyet bedelleri yüzde 6.5 oranında artırıldı. Meskenlerde lüks inşaatta metrekare bedeli 2 bin 6 liradan 2 bin 137 liraya, birinci sınıf inşaat maliyeti bin 333 liradan bin 421 liraya, ikinci sınıf inşaat maliyeti de 895 liradan 963 liraya çıkarıldı.

YENİ DEĞERLEME 5 EKİM'DE YAPILACAK

Yeniden değerleme oranı 5 Ekim'de belli olacak. Bu yıl yeniden değerlemeye esas olacak enflasyon oranı temmuz itibarıyla yüzde 6.43 seviyesinde. Bu oran 5 Ekim'de yüzde 7 düzeyinde olursa, Arsa değerlerinin de yüzde 3.5 oranında artırılması söz konusu olacak.konuthaberleri.com

EMLAK VERGİSİ NASIL ARTACAK

Arsa değer artışının yüzde 3.5 olması halinde Ankara Güvenlik Caddesi'nde 100 metrekarelik bir dairenin vergisi 249 liraya çıkacak.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıTOKİ’nin hedefi 1 milyon 200 bin konut!
  Sonraki yazıArsa değerleri Ekim’de enflasyona göre artış gösterebilir!
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın