Erdoğan: Ey Kılıçdaroğlu, İnönü tek adamdı

Tek adam plolemiği sürüyor. Erdoğan, “Ey Kılıçdaroğlu, İnönü tek adamdı” dedi. CHP liderini eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Tutturmuş bir tek adamdır gidiyor. Sözünü ettiği tek adam nerede ben de bilmiyorum. Ey Kılıçdaroğlu senin partinin genel başkanlığını yapmış olan İnönü tek adamdı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de, Balkan Federasyonu üyelerini kabulünde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Bulgaristan seçimlerinin huzur içinde geçmesini, adil ve şeffaf bir şekilde neticelenmesini temenni ediyoruz. Orada bazı baskıların gerçekleştiğini görmek, duymak bizi ciddi manada üzmektedir. Bir taraftan demokrasi diyeceksin ama öbür taraftan oradaki Türklere ciddi manada baskı yapacaksın, bu olacak iş değil. Bir taraftan Avrupa Birliği muktesebatı diyeceksin öbür taraftan Avrupa Birliği muktesebatının tam tersini işleyeceksin, bu olacak iş değil.

Tutturmuş bir tek adamdır gidiyor. Sözünü ettiği tek adam nerede ben de bilmiyorum. Çünkü anayasa değişikliğinde söz konusu olan seçimle işbaşına gelen görev süresi belli olan bir cumhurbaşkanı. Ey Kılıçdaroğlu senin partinin genel başkanlığını yapmış olan İnönü tek adamdı. Çünkü onlar başkasına hayat hakkı tanımıyorlardı.
Ana muhalefetin başındaki zatın bu konuda (anayasa değişikliği) söylediklerini, şöyle 20-25 maddelik bir liste halinde önüme koyup bakıyorum. Sonra derin bir şüpheye düşüyorum. Acaba biz mi başka bir ülkede yaşıyoruz, yoksa bu zat mı başka bir dünyada yaşıyor? Yeni yönetim sisteminin şifresi istikrardır, güvendir.
16 Nisan’dan sonra parlamentomuz idamla ilgili kararını olumlu istikamette verir bana geldiğinde de ben bunu onaylarım. Başı okşanacak çok yetimlerimiz var. Daha dökülecek çok terimiz var. Gerekirse vatan için istikbal için akıtılacak çok kanımız var. Yapacak çok işimiz var. Bunun için 16 Nisan’ın çok önemli olduğunu söylüyoruz.”

KILIÇDAROĞLU CANLI YAYINDA ŞÖYLE KONUŞMUŞTU

Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dedi ki hep ‘tek adam tek adam’ diyorsunuz, siz de 7 kere yenildiniz, koltuğu bırakmıyorsunuz.’ Bu da tek adamlık değil midir?’ diyor” sözleri üzerine, hep seçimle geldiğini anlattı.

Kurultayı kendisinin istediğini, “demokratik olarak yarışalım” dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Onlar gibi değiliz biz.” ifadesini kullandı.

“Evet çıkarsa, 2019’a kadar beklenir mi? Erken seçim olur mu?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Hiç endişe etmeyiniz ‘evet’ çıkmayacak. Bütün inancımla söylüyorum. Alanı görüyorum, her partili vatandaşımla da konuşuyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Referandumda “hayır” çıkması halinde tavırlarının ne olacağı sorulan Kılıçdaroğlu, “Hayır çıkarsa biz ne yaparız? Sayın Cumhurbaşkanı’na yine makamına saygı gösteririz zaten, halk seçti, ne söyleyeceğiz? 2019’a kadar görevinin başında olacak. Binali Bey zaten başbakan. Çoğunluk Adalet ve Kalkınma Partisinde. Bakanlar yerlerinde duruyorlar.” şeklinde konuştu.

“Erken seçim çağrısı olur mu?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Hayır erken seçim çağrısı olmaz. Niye olsun erken seçim? Türkiye’nin bu kadar derdi varken, yeniden bir seçime gitmeyi ben şahsen doğru bulmam.” yanıtını verdi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.