Erdoğan: Partime üye olarak hizmetime devam ederim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 24 ve 360 TV ortak canlı yayınına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, 24 TV’de soruları cevapladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “16 Nisan’da ‘evet’ çıktıktan sonra bir partiye üye olmanızın önünde anayasal bir engel kalmamış oluyor. Bir parti olağanüstü kongresinden mi söz etmemiz lazım? Parti olağan kongresini mi beklemek lazım?” şeklindeki soruyu cevapladı.

Erdoğan, 24 TV’de  “Bu partinin kurucu genel başkanıyım. Dolayısıyla bu hak doğduğu andan itibaren ben partime üye olurum ve partime üye olarak hizmetime devam ederim” dedi.

Erdoğan, 24 TV, 360 ve Alem FM’in ortak yayınında, “16 Nisan’da ‘evet’ çıktıktan sonra hükümette derhal bir değişiklik olacak mı yoksa 2019 Kasım’ına kadar beklenecek mi?” sorusu üzerine “O işin takdiri Başbakanımıza aittir. Çünkü hükümet var. Hükümet gitmiyor. Birinci derecede Sayın Başbakan’a aittir. Başbakan’ın bana teklifi, bu teklifi onaylayabilirim veyahut ‘bu doğru değil Sayın Başbakan, bir başka tercihle değerlendirme yaparsak isabetli olur’ diyebilirim. Bu tabii sayın Başbakan’ın birinci derecede tercihidir” cevabını verdi. 

“Kabine revizyonu mu olur? sorusu üzerine ise Erdoğan, “O revizyon kararı benden gelmez. Sayın Başbakan’dan gelir.” dedi.

Erdoğan, “16 Nisan’da ‘evet’ çıktıktan sonra bir partiye üye olmanızın önünde anayasal bir engel kalmamış oluyor. Bir parti olağanüstü kongresinden mi söz etmemiz lazım? Parti olağan kongresini mi beklemek lazım?” şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi:

“Şimdi tabii olağanüstü kongreyle ilgili karar şu andaki mevcut yönetime ait. Ama benim doğrusu en büyük düşüncem, şu anda, birinci derecede düşüncem şudur: Bu partinin kurucu genel başkanıyım. Dolayısıyla bu hak doğduğu andan itibaren ben partime üye olurum ve partime üye olarak hizmetime devam ederim.”

Erdoğan, “Hemen 17 Nisan günü mü?” sorusu üzerine “Onlar sonraki işler. Partimizin yetkili kurullarının vesaire vereceği bir karardır.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın