İstanbul’da 667 lira taksitle 605 konut

TOKİ, İstanbul Kayaşehir’de orta gelir grubu için 605 konutu satışa çıkarıyor. Fiyatların 160 bin lira, taksitlerin de 667 liradan başladığı konutlar için başvurular 2 Nisan’da açılacak.
Bu yıl İstanbul’da Silivri, Kayaşehir, Hoşdere ve Tuzla bölgesinde 4 bine yakın konutu alt ve orta gelir grubuna sunmayı hedefleyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ilk adımı Kayaşehir’den atıyor. TOKİ, Kayaşehir’de orta gelire yönelik 605 konutu en düşük 667 liradan başlayan taksitlerle satışa sunacak. Fiyatları en düşük 160 bin liradan başlayan en yüksek 620 bin liraya kadar yükselen konutlar 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 seçeneklerinde olacak. Vatandaşlar istedikleri konut tipine başvuruda bulunabilecekler, kuralar 25 Nisan’da çekilecek.

Yatay mimari ve mahalle konsepti

TOKİ Başkanı Ergün Turan, TOKİ’nin İstanbul Kayaşehir’de orta katmana yönelik ürettiği yatay mimari ve mahalle konseptine sahip 605 konutun satışı için gerekli koşulların oluştuğunu belirterek, satışı başlatma kararı aldıklarını söyledi. Dar gelirli, konut sahibi olmayan vatandaşları kira öder gibi ev sahibi yapmak istediklerini dile getiren Turan, “İstanbul’da Kayaşehir’deki konut bölgemizde bugün yeni bir aşamaya geldik. Orta gelir katmanı için ürettiğimiz 605 sosyal konutun yapımı önemli bir seviyeye ulaştı. Satış için gerekli koşullar oluştu. Bu nedenle, İstanbullular’a bu müjdeyi verme ve satışı başlatma kararı aldık. Konutlarımız farklı kesimlerin ihtiyaç ve alım gücüne hitap edecek şekilde minimum maliyet ile bütçelendi. Dolayısıyla vatandaşlarımız en düşük 160 bin liradan başlayan en yüksek 620 bin lira arasında imkanları ölçüsünde istedikleri konutlara başvuruda bulunabilecekler” ifadelerini kullandı.

Başvuru bedeli 5 bin TL

Şartları sağlayan kişiler, başvurularını 2-11 Nisan  tarihlerinde Halk Bankası’nın İstanbul’daki bütün şubelerinden 5 bin lira başvuru bedelini yatırarak yapabilecek. Satılacak konutların satış işlemleri yüzde 25 peşinat bedeli ve 120 ay vade ile yüzde 40 peşinat bedeli ve 144 ay vade seçenekleriyle gerçekleştirilecek. Konut kuraları 25 Nisan’da noter huzurunda çekilecek. Satışa çıkan konutlar yatay mimariye sahip olurken, mahalle konseptinde inşa edilecek.

Başvuru şartları

Başvuru yapacak vatandaşların hiç konut sahibi olmaması gerekiyor. Başvurular, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler, en az yüzde 40 engelli vatandaşlar ve diğer alıcı adayları olmak üzere 3 kategoride alınacak. Başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve İstanbul’da en geç 30 Nisan 2016’dan itibaren kesintisiz ikamet ediyor olması gerekiyor. Ayrıca kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bir gayrimenkulünün olmaması, daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

Kaynak: Patronlar Dünyası

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.