Esenyurt’a metro geliyor

Açıklamaya göre, İstanbul'a 77 kilometrelik 6 metro hattı geliyor. Bunlardan biri de Esenyurt Metrosu. Esenyurt metrosuna ilişkin ihale 11 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek.

İstanbul'da Haliç'in iki yakası arasındaki trafiği denizin altından tünelle sağlayacak olan Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli Tüp Geçit Projesi ile yeni yapılacak 6 metro hattına ilişkin ihaleler için start verildi. İBB, Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli Tüp Geçit Projesi ile Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt, Başakşehir-Kayaşehir, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli ve Sangazi-Taşdelen-Yenidoğan gibi pek çok güzergahta metro yapımı için düğmeye bastı. 

Yer tesliminden sonra 700 günde tamamlanması planlanan Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli yapım işi, 11 Temmuz'da ihaleye çıkacak. Projeyle Haliç'in iki yakası arasındaki trafik denizin altından tünelle sağlanacak. Tünelin bir ayağı Kasımpaşa'da, bir ayağı ise Unkapanı'nda olacak. Çift yönlü olarak trafiğin akacağı tünelin çıkış noktaları döner kavşaklarla alternatif yollara bağlanacak. Proje ile 1836 yıllında inşa edilen Unkapanı Köprüsü'nün de kaldırılması planlanıyor. 

İhaleye Çıkacak Metro Hatları

İstanbul'un ulaşım yükünü çeken toplu taşıma araçlarının başında gelen metro, 2015'te raylı sistemlerde İstanbulluların ağırlıklı tercihi olarak öne çıktı. Yatırımların büyük bir bölümünü ulaşıma ayıran İBB metroya öncelik verecek. İstanbul'a 12 yılda 98 milyar liralık yatırım yapan İBB'nin 2016 yılında da 16,3 milyar liralık yatırım bütçesi bulunuyor. 145 kilometre raylı sisteme ulaşılan İstanbul'da, 76 kilometre metro inşaatı devam ediyor. İBB, temmuz ve ağustosta 6 metro hattına ilişkin ihale gerçekleştirecek. İşte o metroların ihale tarihleri:

Başakşehir ve Esenyurt Metrosu: 11 Ağustos 
Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu: 10 Ağustos 
Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı: 4 Ağustos
Kaynarca-Pendik-Tuzla Metrosu: 8 Ağustos
Kirazlı-Halkalı Metrosu: 9 Ağustos 
Taşdelen-Yenidoğan Metrosu: 5 Ağustos

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın