Filyos’da inşaat başlıyor

Karadeniz’de ihracat merkezi olacak Filyos Limanı’nda inşaat çalışmaları kısa sürede başlayacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 19 Temmuz’da yer teslimini yaptıklarını açıklayarak çok yakın bir zamanda da ilk kazmanın vurulacağını belirtti.

İHRACAT MERKEZİ OLACAK

Zonguldak’ın Türkiye ekonomisine önemli girdi sağlayan şehirlerden olduğunu vurgulayan Bakan Ahmet Arslan, kentin her türlü altyapı sorununun giderilmesi gerektiğini söyledi. Bu kapsamda, Zonguldak’a deniz, demiryolu ve karayolu ulaşımında her türlü önceliği verdiklerine dikkati çeken Arslan, limanın, sadece Zonguldak’ın değil, başta Karabük ve Bartın olmak üzere tüm Karadeniz’in ana ihracat merkezi olacağını kaydetti.

538 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Filyos Limanı’nın altyapı inşaatlarının kamu kaynakları ile yapılacağını ifade eden Bakan Arslan, bu kapsamda ekonomik açıdan en avantajlı teklif olan 537 milyon 888 bin liralık teklifin idarelerince kabul gördüğünü ve bu teklifi veren ortaklık ile sözleşmeyi imzaladıklarını dile getirdi. Arslan, şöyle konuştu: 

“Projenin altyapı işleri kapsamında 3 bin metre uzunluğunda ana mendirek, 2 bin metrelik tali mendirek, 3 metrelik rıhtım, yaklaşık 15 milyon metreküp tarama, geri saha dolgusu ve tahkimat işleri yapılacak. Altyapı inşaatlarını kamu kaynakları ile yapıyoruz. Üstyapı inşaatları için ise YİD modelini hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

İHALEYİ ŞENBAY KAZANDI

Filyos Limanı yapımını ise Şenbay Madencilik ve Özgün Yapı Ortaklığı üstlendi. Bayburt Grup’un bünyesinde yer alan Şenbay Madencilik ve Özgün Yapı Ortaklığı ile sözleşme imzalanırken yer teslimi 19 Temmuz’da yapıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünde, 19 Mart 2014 tarihinde açık ihale usulüyle gerçekleştirilen ihaleye 14 firma teklif vermişti. İhaleye yapılan itirazlar, Kamu İhale Kurumu ve mahkemeler nezdinde yapılan girişimlerin ardından işi, 7’nci sıradaki Şenbay Madencilik-Özgün Yapı İş Ortaklığına, 537 milyon 888 bin 5,77 liraya aldı.

KARABÜK BEKLEMEDE

Karabük Demir Çelik AŞ (Kardemir) Genel Müdürü Uğur Yılmaz, yakın bölgede liman olmamasının kuruluşu diğer entegre tesislere göre dezavantajlı konuma düşürdüğünü belirterek, “Liman bizim için en önemli konu. Filyos Vadisi bölgesine liman yapılacağı varsayımıyla bundan 5-6 sene önce başlatılan yatırımlar istenen sonuçlara ulaşamadı” dedi. Kardemir’in kullanabileceği bir liman yatırımının uzak pazarlara ihracat imkanını artıracağına dikkati çeken Yılmaz, Kardemir’in diğer entegre tesislerden farklı olarak denizden 100 kilometre içeride kurulmuş olmasının lojistik maliyetleri artırdığını söyledi. Yılmaz, bu açıdan bakıldığında liman yatırımının Kardemir açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıÖzyurtlar güvencesi ile Neyzen İnşaat Esenyurt’ta Nota Residence’ı hayata geçiriyor
  Sonraki yazıBank Asya tasfiye ediliyor
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın