Gayrimenkul sektörü Almaya çıkarmasında

Yurt dışına konut satışlarının 2018’de iki katına çıkması ile birlikte gayrimenkul sektörü yurt dışına açılarak yerinde tanıtım ve satışa yönelmeye başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde ve sektör derneklerinin katkılarıyla düzenlenen gayrimenkul sektörü fuarlarının ilki olma özelliğini taşıyan ‘Evim Türkiye Fuarı’ da bu açılımların başında geliyor. Konutder Başkanı Altan Elmas, Evim Türkiye Fuarı’nın düzenleneceği Messe Düsseldorf’la en az 1.5 milyon gurbetçi vatandaşımıza ulaşılacağını söyledi. Evim Türkiye Fuarı’nı ve yurt dışı satışları değerlendiren Elmas,”Messe Düsseldorf’ta düzenlenen fuar, sıcak satış noktası olacak. Böylece Türkiye’ye döviz girişi artacak. Fuara yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarımızın yanı sıra yabancıların da yoğun ilgi göstermesini bekliyoruz” dedi.

Gayrimenkul sektörü 2019 yurt dışı hedefi 10 milyar dolar

Gayrimenkul sektörü  2019 yılında yurt dışına satış hedefinin 10 milyar dolar olduğunu belirten Elmas, “Türk gayrimenkul geliştiricileri, artık yüzlerce projesini yerinde, yüz yüze tanıtmak istiyor. Özellikle Almanya’daki gurbetçilerimiz için çok cazip fiyatlar söz konusu. 50 bin Euro tüketici kredisiyle İstanbul’dan ya da Antalya’dan ikinci evlerini alma imkanı buluyorlar. Yabancı bankalar Türkiye’den ev almak isteyen gurbetçilerimize konut kredisi vermeye başlasa çok büyük bir potansiyel devreye alınmış olur” açıklamasını yaptı. Gurbetçilerin ve genel olarak tüm yabancı alıcıların en çok İstanbul ve Antalya’yı tercih ettiğine dikkat çeken Elmas, “TUİK verilerine göre 2018 yılında İstanbul’dan sonra en çok yurtdışına satış Antalya’dan gerçekleştirildi.

Yabancıların konut alımında geçen yıl en çok tercih ettiği il 14 bin 270 konutla İstanbul oldu. İstanbul’u, 7 bin 938 konutla Antalya takip etti. TUIK verilerine göre bir önceki yılla kıyaslandığında yurtdışı satışında yüzde 78.38 lik bir artış söz konusu” ifadelerini kullandı. Gayrimenkul sektörü ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Elmas, “170 bin TL’den başlayan cazip fiyatlarla satışların sürdüğü Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Antalya Projesi’nde 1.350 TL’den başlayan aylık taksit imkanıyla hem yatırımcılar tarafından hem de oturum amaçlı yoğun ilgi görüyor’’ dedi.

Gayrimenkul sektörü gurbetçi yatırımcı ile canlandı

Başta Almanya, Hollanda, İngiltere, Avusturya, Fransa, Danimarka ve Rusya olmak üzere 25 farklı ülkede yaşayan gurbetçi vatandaşlarımıza satış gerçekleştirildi. Gurbetçi Türk vatandaşları, son altı ayda 500 konut, ofis ve dükkan alımı yaptı. Gayrimenkul sektörü gurbetçi yatırımcı ile canlandı.

Antalya’ya mega gayrimenkul projesi

Sur Yapı Antalya projesinde ilk etap kaba inşaat, yüzde 90 oranında tamamlandı ve bu etabın cephe çalışmaları da hızla ilerliyor. İnce işçilik ise hızla devam ediyor. İkinci ve üçüncü etaplarda da hafriyat işleri tamamlandı, çalışmalar aralıksız sürüyor.” Antalya, her yıl ağırladığı yerli ve yabancı milyonlarca turisti büyülüyor. Sadece havayoluyla değil denizyoluyla da çok sayıda turistin ziyaret ettiği kent, 6’sı faal, 3’ü yapım aşamasında 9 limanıyla yat turizminde de adından söz ettiriyor. Kent 2018 yılında yaklaşık 13 milyonun üzerinde yabancı turist alarak, bir rekora imza attı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.