Gayrimenkul sektörüne bir şok da hükümetten!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “2012 bütçesi hedefin üzerinde açık verecek” açıklamasının ardından bu durumu nötralize etmek için harekete geçen hükümetin ekonomi kurmaylarının üzerinde çalıştığı 41 maddelik tedbirler paketinin ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. Otomotiv sektörü ve sigara gibi kalemlerde ÖTV’nin artırılmasının yanında gayrimenkul sektörünü de yakından ilgilendiren düzenlemeler, zaten sıkıntılı günler geçiren sektörü daha da sıkıntıya sokacak gibi görünüyor.

Tapu harçları artıyor!

Kısa bir süre önce Maliye Bakanlığı’nın semt semt emlak fiyat rayiçlerini belirleyip tapu harçlarını ve değer artış vergisini yakından takip ederek buralardaki vergi kaçağını önlemeye yönelik çalışmaları tartışılırken, “vergi kaçağının önlenmesi için tapu harçları düşürülmeli” görüşü öne çıkmıştı. Şimdiyse hükümet tam tersine tapu harçlarını artırmaya hazırlanıyor. Şu an binde 65 olarak uygulanan tapu harç oranının kaça yükseltileceği ise henüz belli değil. Bu durumda konut satın almak isteyenlerin ya beklemeye geçeceği, ya da satılık ev fiyatlarının gerçek bedelinden gösterilmeyerek vergi kaçağının devam edeceği tahmin ediliyor GYO’lara darbe! Pakette bulunan ve emlak sektörünü ilgilendiren bir diğer madde ise gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (GYO) sahip olduğu Kurumlar Vergisi istisnası ile ilgili. GYO’ların sahip olduğu bu avantajı kaldırmaya hazırlanan hükümet, bu yolla yaklaşık 500 milyon liralık ek gelir elde etmeyi planlıyor. Ancak yaklaşık yüzde 20’lik bir vergi avantajını kaybedecek olan GYO’ların eski cazibesini kaybedebileceği de düşünülüyor. Şu an 24 olan sektördeki GYO sayısının sabit kalabileceği, yani diğer inşaat şirketlerinin GYO’ya dönüşmekten vazgeçebileceği, böylece sektörde denetlenen şirket sayısının az olarak kalabileceği konuşuluyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıMar Yapı yapıyor, Güneşli gelişiyor
  Sonraki yazıFinans Merkezi ihalesi iptal edildi!
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın