Gayrimenkulde 200 milyar dolarlık hesap

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un, yabancı yatırımcılara oturum izni ve vatandaşlık hakkı verilmesine ilişkin yasal düzenlemede hazırlık yaptıklarını açıklaması, gayrimenkul sektöründe heyecan yarattı. Sektör temsilcileri, Türkiye'de belli bir miktarın üstünde meblağda gayrimenkul satın alarak, bunları 5 yıl süreyle elden çıkarmama kaydıyla tapularına kayıt şerhi düşenleri de kapsayan düzenlemeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, Türkiye'nin ihracat dışı döviz getirisinde potansiyeli en yüksek ürünün gayrimenkul olduğunu söyledi. İspanya, Portekiz, Yunanistan gibi ülkelerin geçmişte şu an hükümetin çıkarmaya çalıştığı teşvik edici modellerle yabancıya konut satışında 2 milyon adedi geçtiğini dile getiren Taş, Türkiye'nin yabancıya konut satış potansiyelinin bu ülkelerden çok daha yüksek olduğunu vurguladı.

Potansiyeli daha yüksek

Taş, yeni düzenlemeyle gayrimenkul alan kişinin çocuğunu Türkiye'de okutacağını, tedavisini burada olacağını, ticaretini bu ülkede yapacağını, eşiyle dostuyla turistik amaç için Türkiye'ye geleceğini anlatarak, gayrimenkul satışının çarpan etkileriyle ele alındığında potansiyelinin daha yüksek olduğunu aktardı. Türkiye'nin yabancılara bu düzenlemelerle 2 milyon adet konut satma potansiyeli olduğunun altını çizen Taş, "Bu potansiyel ortalama 100 bin dolarlık gayrimenkullerin satıldığını düşündüğümüzde 200 milyar dolardır" dedi.

Getirisi çok yüksek

Türkiye emlak sektörünün yatırım açısından en heyecan verici piyasalardan biri olduğunu kaydeden Taş, hızla büyüyen ekonominin, genç ve eğitimli nüfusun, yabancıların mülk sahibi olmasında sınırlama bulunamamasının, artan refahın ve gayrimenkulde yüksek getiri olmasının bunun sebeplerinden olduğunu anlattı. Taş, "Coldwell Banker Türkiye olarak yeni düzenlemenin hizmet vermekte olduğumuz İspanya, Dubai ve Kanada’da olduğu gibi ülkemizde de çok büyük satış adetlerine ulaşmamızı sağlayacağını öngörmekteyiz" ifadesini kullandı.

Fiyatı ve nüfusu artırmaz

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, yabancılara Türkiye'den konut, iş yeri ve ticari gayrimenkul satın alma imkanı sağlayan Mütekabiliyet Yasası'ndaki düzenlemelerin sektöre önemli bir katma değer sağlayacağını en başından beri söylediklerini aktardı. Gayrimenkul sektörünün yabancı yatırımcılar için cazip hale getirilmesi durumunda ülke ekonomisine çok yüksek döviz girdisi sağlanacağını dile getiren Durbakayım, Mütekabiliyet Yasası çıktıktan sonra başta Körfez ülkeleri olmak üzere Avrupa ve birçok ülkeden gelen talepler sonucunda yabancıya yönelik konut satışlarının son 4 yılda yüzde 100 oranında artarak 20 bin sınırına ulaştığını bildirdi.

Türkiye'ye yatırımları artırır

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, "Söz konusu düzenlemeyle Türkiye'de hayata geçirilecek mega projelerle birlikte Avrupa ülkelerinde büyük yatırımları bulunan Körfez sermayesinin güvenli bir liman olan Türkiye'ye yatırımlarında ciddi bir artış olacaktır" dedi. Kabadayı, düzenlemeyle birlikte ülkeye önemli ölçüde bir döviz girdisi olacağını belirterek, gayrimenkul yatırımının 5 yıl satılmama şartına bağlı olmasının her bakımdan olumlu sonuçlar doğuracağını aktardı.

Satışı kat kat artırır

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Akbal, yapılacak yeni bir düzenlemeyle gayrimenkul alımı durumlarında verilecek oturum izni ve vatandaşlık hakkı gibi avantajların yabancılara satıştaki artış trendini kat ve kat güçlendireceğini söyledi. Akbal, şöyle devam etti: “Türkiye'deki toplam konut stokunun yüzde 0,7'sine yakını yabancı vatandaşların mülkiyetindedir. Yıllık mülk satışından sağlanan gelir yaklaşık 4,5 milyar dolar. İngiltere'deki toplam konut stokunun yüzde 10'undan fazlası yabancı vatandaşların mülkiyetindedir. 2 milyon adet. Yıllık yabancılara mülk satışından sağlanan gelir yaklaşık 40-50 milyar dolar aralığındadır. Dolayısıyla Türkiye'de günümüze kadar yurt dışından gelen gayrimenkul yatırımlarının 5 katından daha fazlası önümüzdeki yıllarda gelebilir." 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıÇankaya’da 7 mahallede yıkım
    Sonraki yazıDünya Bankası Rönesans’a ortak oldu
    1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.