Gayrimenkule Merkez’den yeşil ışık !

Merkez Bankası 13 ay aradan sonra gecelik borç verme faizini ilk kez düşürdü. Banka faiz koridorunun üst bandı olan faizi 25 baz puan indirerek yüzde 10.75'ten yüzde 10.50'ye çekti. Merkez'in bu kararı, satışların canlanması için talebin teşvik edilmesini bekleyen gayrimenkul sektörünü umutlandırdı.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği GYODER Başkanı Aziz Torun, Merkez Bankası'nın faiz kararını rakamsal olarak olmasa da psikolojik olarak' önemli bulduğunu söyledi.

YILLIK BAZDA YÜZDE 10'A DÜŞMELİ

Yenibirlik gazetesinin haberine göre, bu adımın sektöre olumlu yansımasını bekleyen Aziz Torun, "Özellikle konut alıcıları için yıllık yüzde 12-13 olan faiz oranı yıllık bazda yüzde 10'a düşmesi sektör için önemli bir gelişme olacaktır ve konut kredisi yaygınlaşacaktır" dedi.

Konut üreticileri de faizlerdeki düşüşün devam etmesi gerektiğini belirtti. 
Fera Grup Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Yedikardeş, Merkez'in faiz kararının konut kredisine hemen yansımayacak olsa da faizlerdeki düşüş için yeşil ışık yaktığını, bunun da kısmen iyimserlik getireceğini ifade etti. 

Emrullah Yedikardeş "Faizlerin yüksek olduğu bir dönemde konut alıcısı eğer ihtiyacı çok acil bir durum değilse alım kararını erteleyebiliyor. Bunun tek istisnası çok iyi lokasyonda kaçırılmayacak fiyatlarla satışa çıkan projeler. 
Ancak o projelerde de zamanla inşaatı yükselip primlendikçe satışta duraksama olabiliyor. Dolayısıyla faizlerin düşmesi hem psikolojik olarak hem de maliyetlerin düşmesi açısından alıcılar açısından önem taşıyor" dedi.

Emrullah Yedikardeş, şirket olarak Kartal ve Ümraniye'de satışı süren projelerinde alıcıların faiz maliyetini düşürmek için bahar kampanyalarında şirket bünyesinde uygun taksitlendirme imkanları sunduklarını dile getirirken "Şirketler kendi bünyesinde sağladıkları finansman imkanları ile düşük faiz peşindeki alıcıyı kendilerine çekiyorlar ama hiçbir şirketin finansal imkanı 10 yıl vadede vade farksız taksitlendirme yapmaya yetmez. Bunu ancak bankalar yapabilir, dolayısıyla piyasada asıl güçlü hareketi sağlayacak olan karar bankaların konut kredi faizlerini indirmesi olacaktır" dedi. 

Yatırımcı Vade Farksız Modellerin Peşinde

Elmar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih ^Küsmüş, piyasadaki faiz seviyesinin oturma amaçlı alanlar kadar yatırım amaçlı alım yapanlar için de önemli olduğunu söyledi. Ankara'da yatırımcılara yönelik Elmar Towers projesinde bunu çok iyi gözlemlediklerini ifade eden Küsmüş, "Projemizde alıcıların yüzde 99'u yatırımcı kesimden geliyor. 10 yıl gibi kısa sürede kendisini amorti eden bir proje olduğu için yatırımcı açısından kaçırılmayacak bir fırsat sunan projemizde özellikle son dönemde akaların banka kredisi kullanmaktan imtina ettiklerini gördük. Yatırımcıların önemli bir bölümü bizim şirket bünyesinde sunduğumuz vade farksız taksitlendirme modelini tercih ettiler. Dolayısıyla yatırımdan bekledikleri primi kimse faizin maliyetine harcamak istemedi" dedi.
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.