Halkalı’da evler kapış kapış gidiyor


Konutta balon iddiaları her dönem olduğu gibi hala tartışılırken, İstanbul'da yeni konut projeleri birbiri ardına satışa çıkıyor. İstanbul'un bazı ilçelerinde konut satış ofisleri sinek avlarken, bazı ilçelerinde de peynir-ekmek gibi konut satılıyor. Başka bir deyişle de 30 dakikada servis edilen pizza gibi…

Bölgede bir konut, nereseyse bir ayda, ortalama 25.6 günde satılabiliyor. Tabii bu sürelerin ortaya çıkmasında Halkalı bölgesindeki evlerin ortalama fiyatlarının 100-200 bin TL arasında olması Göktürk de ise 2+1 evlerin dahi 500 bin liralık fiyata ulaşması da etkili. Fiyat ne kadar makul olursa, alıcı sayısı da çok oluyor.

Konut satışlarını, öncelikle bölgenin lokasyonu ve ulaşım olanakları etkiliyor. Bu özellikler yatırımcıyı tatmin ederse, dairelerin satış fiyatı, dairenin büyüklüğü ve bölgedeki benzer konutların arzının ne oranda olduğu gibi özelliklere bakılıyor.

İstanbul'un en hızlısı, bir konutun satış hızının ortalama 1.3 gün olduğu Küçükçekmece-Halkalı bölgesi. Halkalı; markalı, temalı, sosyal alanı olan nitelikli konut projelerinin adresi olması ve çok sayıda projenin arz edilmesi nedeniyle ilk sırada.

TOKİ ve Emlak Konut GYO'nun hayata geçirdiği toplu konut projeleriyle nitelikli konut anlamında ilk adımların atıldığı bölgede, hasılat paylaşımı projelerin ve özel sektör yatırımlarının katkısıyla piyasa hız kesmiyor.

İkinci sırada, bir konutun ortalama 1.9 günde satıldığı Ispartakule-Başakşehir bölgesi geliyor. İstanbul'da kurulacak yeni şehrin merkezi olan Başakşehir, büyük arazilerin bulunması, alt yapı ve ulaşım konusunda planlı büyümesi nedeniyle inşaat yatırımcılarının yeni gözdesi oldu.

Konutların en hızlı satıldığı üçüncü bölge ise 2.2 gün ortalamasıyla Kağıthane-Seyrantepe oldu. Konut satışının en yavaş olduğu bölgelerin başında Kemerburgaz geliyor.

Bölgede bir konutun satılma hızı 25.6 güne kadar düşüyor. Lüks konut projelerinin ve yüksek fiyatlı villa projelerinin bulunduğu Kemerburgaz'ı benzer niteliklere sahip Zekeriyaköy takip ediyor. Zekeriyaköy'de ortalama satış süresi 18 günü bulunuyor.

Bu durum, konut fiyatlarının yükseldikçe, satış hızının düştüğünü ortaya koyuyor. Bu durum da, lüks konutta arz fazlası olduğu görüşünü doğruluyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıStill İstanbul Adoria’da peşin ödemelerde yüzde 12 indirim
  Sonraki yazıGaziosmanpaşa imar planı askıya alındı
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın