Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye hapis cezası 

Adana’da, “edimin ifasına fesat karıştırma, rüşvet almak, vermek ve rüşvete aracılık yapmak” suçlarından açılan dava kapsamında, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve 4 sanık beşer yıl hapisle cezalandırıldı, 9 sanığın ise beraatine karar verildi.

Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tamamı tutuksuz sanıklardan Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü ile Mehmet Boran, Mustafa Hakan Aslan, Haluk Boran, Hüseyin Güçüm, Ömer Aydın, Mehmet Şahin, Burak İnceoğlu ve Kutfedi Kılınç ile avukatları katıldı. Diğer tutuksuz sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

RÜŞVET ALIP VERMEKLE SUÇLANIYORLAR

Mahkeme başkanı, karar için mahkeme savcısına mütalaasını sordu. Savcı, eski mütalaasını tekrarlayıp sanıkların “edimin ifasına fesat karıştırma, rüşvet almak, vermek ve rüşvete aracılık yapmak” 7 ile 19 yıl arasında hapis cezasıyla cezalandırılmalarını istedi.  Daha sonra sanık avukatları esas hakkındaki savunmalarını yaptı. Bazı avukatlar ise yeniden bilirkişi raporu aldırılmasını, karar verilecekse 16 Nisan’dan sonra verilmesini talep eti.  Mahkeme heyeti avukatların taleplerini reddederek sanıklara savunmaları için söz verdi.

BAŞKAN SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü, bilirkişi raporunun gerçeklerle yakından uzaktan ilgisinin olmadığını ileri sürdü.  Yaklaşık 15 yıldır belediye başkanlığı yaptığını anlatan Sözlü,
şunları kaydetti:  “Belediyenin en gözde birimi fen işleridir. Ne hikmetse imar müdürlüğünden meslekle ilgisi alakası olmayanlar çağrılarak rapor hazırlatılmış. Raporu hazırlayanlar mahkemede çelişkili ifadeler vermiştir. Ölçümler tam yapılmamış. Bilirkişiler de mahkemede, ‘Raporu hazırlamaya yetkili değiliz’ dediler. Bu bilirkişilerin raporu gözlerinizin önünde çürüdü. Heyet taleplerimizin hiçbirini kabul etmemiştir. Bu suçları benim yapmadığım ortadadır. İddia makamı her seferinde mütalaasını tekrar ediyor. Adalet devletin temelidir. Hiçbir tanık aleyhime konuşmadı. İddia makamı nasıl benim hakkımda hükümlü tutuklama istiyor. Halk 4 defa beni belediye başkanı seçti. Eğilmeden seçimleri kazandım, geldim.”

BANA KOMPLO KURDULAR

Sözlü, kendisine komplo kurulduğunu iddia ederek “Bana yapılanlar La Fontaine masalındaki kurt kuzu misali. Siyaseten bizi yemek istiyorlar. Mahkemeyi aracı kullanıyorlar. Bulunduğum yerde muktedir olmayışlarından dolayı illegal yollara başvurmuşlardır. Ceza müeyyidesi uygulanırsa ben da vatandaş olarak sizlerden davacı olacağım. Yüksek idealleri olan birisiyim. Hiçbir şeyden korkmuyorum. Başım dik. Aleyhimde karar çıkarsa hukuki olarak yoluma devam edeceğim. Soruşturma görmemiş, hüküm giymemiş insanım. Hep alın terimle, bileğimin hakkıyla gelmişim. Hem kendim hem de arkadaşlarım için beraatimizi istiyorum.” ifadesini kullandı.  Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmeyip beraatlerini istedi.  Mahkeme heyeti, Belediye Başkanı Sözlü ile sanıklardan Ertuğrul Kütük, Mehmet Boran, Hüseyin Güçüm ve Ömer Aydın’a “edimin ifasına fesat karıştırma” suçundan beşer yıl hapis cezası verdi, diğer 9 sanık ise beraat etti.  Adliye çıkışında kendisini bekleyen kalabalıkla yürüyerek belediye
binası önüne giden Sözlü, verilen karara tepki gösterdi.

DAVA KONUSU OLAY

Adana Emniyet Müdürlüğüne 24 Kasım 2014’te postayla gönderilen ihbar mektubu üzerine başlatılan soruşturmanın ardından Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör-Teknik ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan ve Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Sözlü ve ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar ile Ertuğrul Kütük, Ragip Bekaroğlu, Burak İnceoğlu, Mehmet Boran, Haluk Boran, Mehmet Şahin, Hüseyin Güçüm, Ahmet Sevimli, Şaban Acar, Mustafa Kaan Aslan, Kutfedi Kılınç, Hikmet Erol Akça ve Ömer Aydın’ın 7 yıldan 19 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü’nün Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde 6 milyon liralık parke döşeme işlemi için müteahhite işi bitirmeden hak edişin tamamının ödemesini yaptırarak kamu kurumunu 2 milyon 922 bin lira zarara uğrattığını, Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra da eksik kalan işleri ASKİ’ye yaptırdığı iddia edilmişti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.