İBB Haliç-Kemerburgaz tren hattı projesi planlarını iptal etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi,(İBB) Belgrad Ormanları’ndan geçecek olan Kemerburgaz tren hattının ihalesinin ekonomik olmadığı gerekçesi ile iptal etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından,  1. Dünya Savaşı yıllarında kullanılan Haliç’ten Karadeniz sahiline uzanan tren hattını yeniden canlandırmak üzere Haliç-Kemerburgaz tren hattı ihalesi 1 Şubat 2017’de açılmıştı. Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre projenin dekovil hattının projesini çizmek için 392 bin TL’lik bir harcama yapılmıştı. 500 ağacın kesilmesine neden olacak hat, tarihi su kemerlerinden ve sit alanlarından geçecekti. Yapım maliyeti 463 milyon 207 bin TL olan Haliç-Kemerburgaz tren hattı ihalesi 12 Haziran 2017 günü iptal edilmişti. İhalenin, dekovil hattının mevcut haliyle uygulanmasının “kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılmaması sonucunu doğurabileceği…” gerekçesiyle iptal edildiği açıklaması yapılmıştı.

Haliç-Kemerburgaz Sahili Raylı Sistem Hattı projesi oy birliğiyle iptal edildi

Ulaşım Planlama Müdürlüğü, İBB’ye gönderdiği yazıda projeden vazgeçildiğini ifade ederek plana ilişkin meclis kararının iptal edilmesini talep etti. Eyüp, Kağıthane, Sarıyer ilçelerinden geçmekte olan Haliç-Kemerburgaz Sahili raylı sistem hattı projesine ilişkin imar planlarının Ulaşım Planlama Müdürlüğü ile Avrupa Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü’nün söz konusu projenin iptaline ilişkin yazıları doğrultusunda 2016 yılındaki meclis kararı yeniden değerlendirilmek üzere İBB Meclisi’ne sevk edildi. Ulaşım ve Trafik Komisyonu ile İmar Komisyonu ortak raporunda dekovil hattına ilişkin imar planı değişikliği teklifi resmen iptal edildi. 18 Ocak 2019 tarihli meclis oturumunda karar oy birliği ile alındı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın