Konut kredisi kullanımı azaldı

Kredi borcunu ödeyemeyen 4.6 milyon vatandaş takibe alındı. Vatandaşlar, tüketici kredileri ve kredi kartlarının yanı sıra konut kredisi kullanmaktan da vazgeçti.

Ekonomik krizle birlikte harcamalarda kısıtlamaya giden vatandaş, tüketici kredileri ve kredi kartlarının yanı sıra konut kredisi, taşıt ve diğer ihtiyaçları için banka kredisi kullanmaktan da büyük  vazgeçti. Geçen senenin temmuz ayına kadar sürekli yukarı tırmanış göstererek 201.2 milyar TL’ye kadar çıkan konut kredisi alım oranı ağustos krizinin başlamasıyla inişe geçti ve 11 Ocak 2019 tarihine kadar 13.6 milyar lira birden azalarak 187.6 milyar liraya düştü. Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre, Türkiye’de tüketici kredisi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşların sayısı 1.2 milyon kişiye ulaştı. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Türkiye Ekonomisinde Haftalık Gelişmeler ve Genel Görünüm Raporu’na göre, geçen yılın ocak-kasım aylarını kapsayan 11 aylık dönemde tüketici kredisi, konut kredisi borcu ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 215 bin 842 kişiden, 1 milyon 284 bin 261 kişiye çıktı.

Tüketici kredilerinde düşüş

Kriz öncesinde 214.4 milyar liraya kadar çıkan diğer tüketici kredileri de bu aya kadar 10.1 milyar TL’lik kayıp yaşadı. Rapora göre, geçen senenin ilk 11 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre protestolu senet sayısı yüzde 1.9 azaldı, fakat ödenemeyen çek tutarı yüzde 45.5 oranında artarak 11.5 milyar liradan 16.8 milyar liraya çıktı. Aynı dönemde karşılıksız çek miktarı yüzde 22 artarken, karşılıksız çıkan çek tutarı yüzde 60’a yakın artarak 15.8 milyar TL’den 25.3 milyar TL’ye yükseldi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.