İlk Kez Konut Alacaklar Dikkat!

Konut hesabına başvurular cuma günü başlıyor. Türk vatandaşlarının yurt içinde ilk ve tek konut satın almalarını desteklemek amacıyla hayata geçirilen "konut hesabı" uygulaması için bankalara 26 Ağustos Cuma gününden itibaren başvurulabilecek. İşte Konut Hesabının detayları…

Yüzde 20 Devlet Katkısı

Uygulamayla vatandaşların konut satın almaları için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20'ye varan oranda devlet katkısı sağlanacak. Söz konusu katkı 15 bin lirayı geçemeyecek.

Ortak Hesaba Katkı Yok

Bir kişinin sadece bir konut hesabı olabilecek. Ortak hesaplar, konut hesabı olarak değerlendirilmeyecek ve hesap bankalar arasında taşınamayacak.

Konut hesabı ödemeleri aylık ya da 3 aylık olarak yapılabilecek. Aylık ödemelere ilişkin alt sınır 250 lira., üst sınır ise 2 bin 500 lira olarak belirlendi. Hesaba, bir defaya mahsus olmak üzere açılışta 30 bin lirayı aşmayacak bir tutar yatırılabilecek.

Sistemde en az 3 yıl kalınacak.

Devlet katkısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak ve hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek.

• Düzenli ödeme süresi 36 – 47 ay olanlar için konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'i olacak ancak ödenecek tutar 13 bin lirayı geçemeyecek.

• Düzenli ödeme süresi 48-59 ay olanlar için konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18'i olacak ancak ödenecek tutar 14 bin lirayı geçemeyecek.

• Düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20'si olacak ancak ödenecek tutar 15 bin lirayı geçemeyecek.

• Katılımcı konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde konut hesabının bulunduğu bankaya müracaat edecek.

• Banka, Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi üzerinden katılımcı bilgilerinin kontrolünü sağlayacak.

• Banka, ay içerisinde yapılan devlet katkısı ödeme başvurularını kontrol edecek ve takip eden ayın ilk 10 iş günü içerisinde tek liste halinde Bakanlığa iletecek.

• Bakanlık, bankalar tarafından gönderilen belgeleri kontrol edecek ve devlet katkısının konut hesabının bulunduğu bankaya aktarılmasını sağlayacak.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.