Musul’da iki mahalle DEAŞ’tan kurtarıldı

Musul'da iki köy DEAŞ'tan kurtarıldı.

Irak Ordusu tarafından Musul’da iki mahalle DEAŞ’tan kurtarıldı. Irak ordusu Musul’un batı yakasındaki iki mahalleyi daha DEAŞ’tan geri aldı. Güvenlik güçleri, DEAŞ lideri Bağdadi’nin sözde hilafet ilan ettiği Musul’un Nur Camisi’ne çok yaklaştı.

Musul Ortak Operasyonlar Komutanı Abdulemir Reşid Yarullah, yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenlik güçleri, Musul’un batı yakasında Nebi Şit ve Akidat mahallelerini terör örgütü DEAŞ’tan geri aldı.” ifadelerini kullandı.

Kurtarılan mahallelerdeki binalara Irak bayrağı çekildiğini aktaran Yarullah, güvenlik güçlerinin DEAŞ’a büyük darbe vurduğunu kaydetti.

Öte yandan emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak güçleri terör örgütü DEAŞ lideri Ebubekir Bağdadi’nin 5 Temmuz 2014’te sözde hilafet ilan ettiği Musul’un Nur Camisi’ne çok yaklaştı.

Irak güçleri, kentin batı yakasına yönelik operasyonda şimdiye kadar birçok mahallenin yanı sıra Musul Havalimanı, el-Gizlani Askeri Kampı ile Dicle Nehri üzerindeki beş köprüden ikisini ele geçirdi.

Musul’un doğu yakasını ocak ayı sonunda tamamen ele geçiren Irak güçleri, 19 Şubat’ta kentin batı bölgelerini DEAŞ’tan kurtarma operasyonuna başlamıştı.

Irak devlet televizyonunun haberine göre, Ninova Operasyonlar Komutanı Korgeneral Abdulemir Reşid Yarullah, ordu birliklerinin Musul’un doğu yakasında yer alan El-Musenna Mahallesi’ni ele geçirdiğini belirtti.

Tümgeneral Numan Abduzzubai de, Enbar vilayetinin batısında bulunan 7 köyün çatışma yaşanmadan DEAŞ’tan kurtarıldığını söyledi.

DEAŞ militanlarının bölgeden kaçtığını ifade eden Abduzzubai, kurtarılan köylerde bulunan silah ve mühimmata el konulduğunu kaydetti.

Irak ordusu, Haziran 2014’ten bu yana DEAŞ’ın kontrolünde bulunan Musul’u kurtarmak için geçen yıl 17 Ekim’de operasyona başlamıştı. ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri de operasyona havadan destek veriyor.

Irak Özel Kuvvetler Komutanı General Talib Şegati, Musul kentinin doğu kısmının IŞİD’den kurtarıldığını açıkladı.
IŞİD’in Irak’taki kalesi olan Musul Kenti’ne yönelik operasyonlar sürüyor. Irak ordusu ve müttefiklerinin yürüttüğü operasyonda kritik bir eşiğin aşıldığı bildirildi.

Irak Özel Kuvvetler Komutanı General Talib Şegati, Musul kentinin doğu kısmının IŞİD’den tamamen kurtarıldığını kaydetti.

Felluce kentinde IŞİD’in elinde bulunan son bölgeyi de ele geçerdiğini ilan eden Irak ordu birlikleri, sonraki hedefin Musul olduğunu duyurdu.

Irak Başbakanı Haydar Abadi, “Size söz verdiğimiz gibi Irak bayrağı bugün Felluce’de dalgalanıyor ve Allah’ın izniyle yakında da Musul’da dalgalanacak” dedi. Abadi’nin açıklamayı siyah bir Irak ordu üniforması ile yapması dikkat çekti.

Iraklı güçler Bağdat’ın batısında bulunan ve başkente bir saat mesafedeki Felluce kent merkezine geçen hafta ulaşmış ve kentin bazı bölgelerde mevzilenen militanlarla çatışmaya başlamıştı. Irak ordusunun Felluce operasyonunun yöneten komutan kente hakim olduklarını açıklayarak “kesin zafer” ilan etti.

Felluce kentinin ele geçirilmesi, Irak ordusunun, IŞİD’in Irak ve Suriye’de elinde bulundurduğu şehirlerin en büyüğü olan Musul’u yeniden ele geçirme amacıyla başlattığı geniş operasyonun ilk önemli adımı olarak nitelendiriliyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.