İş dünyası darbeye karşı tek ses oldu

İş dünyası örgütlerinden darbe girişimine büyük tepki geldi. Hürriyet gazetesinin haberine göre TÜSİAD açıklamasında, "Demokrasiye hiçbir müdahale kabul edilemez" denilirken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, darbe girişimi sırasında toplu SMS gönderdi ve "Ülkemize, milletimize karşı darbe girişimini tanımıyoruz, demokrasimizi savunmalıyız" dedi. 

İşte Türk iş dünyasının tepki dolu görüşleri:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: 

"Halkın iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyorum. Darbe asla kabul edilemez. Seçilmiş meşru hükümetin yanındayım. Gün demokrasiye sahip çıkma günü."

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği(TÜSİAD):

"Demokrasiye hiçbir müdahale kabul edilemez, tüm kesimler ve kurumlar olarak demokrasimize ve demokratik kurumlarımıza sahip çıkmalıyız."

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar:  "Türkiye'yi seçilmiş bir hükümet yönetmektedir ve hiç kimsenin gücü seçilmiş bu hükümeti görevden almaya yetmeyecektir. Ülkeye, vatana sahip çıkma vaktidir. Ülkeye ve vatana ihanet edenler mutlaka hesap verecektir."

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi:

"Türkiye'nin ileri seviyede refah seviyesine ulaşması için çalışan ihracatçılar olarak demokrasi karşıtı tüm girişimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz."

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan: "Demokrasimizin, seçilmiş Hükümetimizin yarımdayız. Milletimiz demokrasimize sahip çıkmanın eşsiz bir örneğini sergilemiştir."

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan: 'Tek irade, halkın iradesidir ve onun yönetim erki seçilmiş hükümettir. Her türlü darbenin karşısında; hükümetimizin arkasındayız."

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED):

"Demokrasiye yönelik her türlü müdahalenin karşısındayız. Seçmenin hür iradesiyle seçilmiş hükümete karşı bu hareketin sona ermesini ümit ediyoruz."

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak:

"Gün, demokrasi ve milli iradeye sahip çıkma günüdür. MÜSİAD üyelerini bu kalkışmaya karşı demokrasinin ve milli iradenin yanında olmaya çağırıyoruz."

Türkiye Bankalar Birliği (TBB):

"Milletimizin iradesine dayanmayan, demokrasimize karşı yapılmış kanun dışı eylemi lanetliyoruz 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' ilkesine tam inancımızla, demokrasimize sahip çıkıyoruz."

Türkiye İş Kadınları Demeği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut:

"Türkiye'nin demokratik kurumlarını işlemez hale getirme çabası, milli iradenin yok sayılması anlamı taşır ve asla kabul edilemez."

Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA) Onursal Başkanı Zeynel Abidin Erdem:
"Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde halkımızın iradesine dayanan demokrasimize sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğiz. Şehitlerimize Yüce Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz."

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER):
"Dileğimiz ülkemizin en kısa zamanda bu kaotik ortamdan çıkması ve ulusumuzun refah ve huzur içinde yaşayacağı demokratik sistemin Türkiye'de kökleşerek gelişmesidir."

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK):
"Darbelerin demokrasi ve işçi haklarına verdiği zararların bilincinde olarak, kimden gelirse gelsin demokrasiye ve özgürlüklere kast eden her türlü askeri ve sivil darbeye ve diktaya karşıyız."

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay:
"Bir grup askerin ülkemize ve milletimize karşı hukuku hiçe sayarak gerçekleştirdiği ihaneti asla kabul etmiyor, esefle kınıyoruz."

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle:

"Demokrasiye gönülden inanıyor ve destekliyoruz. Onu zedeleyecek bu hareketin Türk halkının karşılığında yeri yoktur."

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar:
"4.5 milyon üyemizle darbeye karşı duruyoruz, demokrasiye sahip çıkıyoruz. Darbe girişimi, ülkemize en büyük ihanettir."

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu: "Böyle bir şeyi 2016 dünyasında nasıl yaşadık anlayamadım. Bu teşebbüsü lanetliyorum."

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar: "Zaten bir sürü sıkıntı varken biz kendi kendimize sıkıntılar yaratıyoruz. Demokrasiyi herkesin sahiplenmesi lazım."

Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir: "Millet iradesine karşı düzenlenen ve demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecek bu girişimi şiddet ve nefretle kınıyorum."

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay: "Millete ve demokrasiye karşı yapılmış ve asla kabul edilemez. Gün, milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkma günüdür."

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıDarbe girişimi piyasaları nasıl etkileyecek?
  Sonraki yazıBelediye: Folkart projeleri yasaya uygun
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın