İstanbul Avcılar’da konut krizi!

“Büyük İstanbul depremi”nden en çok etkilenmesi beklenen ilçelerden olan Avcılar’da kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan ve yerine yenileri yapılmayan binaların çoğunlukta olması bölgede yaşanan emlak sorununu gözler önüne serdi. Kiralık ve satılık ev bulmanın zorlaştığı ilçede var olan kiralar da iki katı yükseldi.

İstanbul’da yaşanması beklenen “Büyük İstanbul depremi”nden en çok etkilenecek ilçeler arasında üst sıralarda yer alan Avcılar’da, kısıtlı konut sayısı kira ve satış fiyatlarını derinden etkiledi. Kentsel dönüşüm amacıyla yıkılan binaların yerine yenilerinin yapılamaması nedeniyle, kiralık ve satılık ev bulmakta güçlük çekiliyor.

1999 DEPREMİ SONRASI KRİTERLERE UYMAYAN BİNALAR YIKILDI

Valilik tarafından 1999 depreminde orta hasarlı olduğu tespit edilen 287 binanın, güçlendirilmediği takdirde tek tek yıktırılmasını talep edilmişti. Bu kapsamda harekete geçen ekipler, kriterleri karşılamayan binalarda oturanların tahliyeye zorlanması için doğalgaz, elektrik veya su hatlarını kesti. Binaların tahliyesi gerçekleştirildikten sonra da neredeyse tamamı yıkıldı. Ancak mülk sahiplerinin bir bölümü ekonomik zorluklar yaşadığı için yıkılan binaların yerine yenisini yaptıramadı. Bu durum yapı stoğunun azalmasına neden olurken, bir de Avcılar’a yabancıların ilgi göstermesi kira ve satılık daire fiyatlarını artırdı.

YIKILAN BİNALARIN YALNIZCA YÜZDE 20’Sİ YENİDEN İNŞA EDİLDİ

İlçede emlakçılık yapan Beşir Zengin, ciddi kiralık ve satılık bina sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Avcılar’da yıktırılan binalardan ancak yüzde 20’sinin yeniden inşa edilebildiğini vurgulayan Zengin, “Kentsel dönüşüme giren yapılar nedeniyle buralarda kalanlar evlerinden oldu, bir bölümü de ilçe dışına çıkmak zorunda kaldı. Yeni bina sayısının düşük kalmasından dolayı stok yapı sorunu yaşıyoruz. Kiralık ve satılık konut fiyatları doğal olarak yükseliyor. Talep var, arz yok. Şu anda 2+1, 70-80 metrekare yeni binaların satış fiyatı, birkaç ay önce 600-700 bin TL olduğu halde şimdi 1.4 ila 1.5 milyon TL. Yeni 2+1 dairenin aylık kirası da 4-5 bin TL” dedi.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıTürkiye’nin en büyük konut sorunu ne?
    Sonraki yazıKanada yabancılara emlak satışını durduruyor