İstanbul- İzmir 0toyolu Ekim ayında açılacak

İstanbul-İzmir arasını 9 saatten 3.5 saate indirecek olan İstanbul- İzmir otoyolunun 2019 Ekim ayında kullanıma açılması öngörülüyor.

Ekim 2019’da tamamlanarak hayata geçmesi beklenen, İstanbul-İzmir arası seyahat süresini 9 saatten 3.5 saate indirecek İstanbul- İzmir otoyolu sayesinde yeni bir perakende modeli gelişiyor.  Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre, 446 kilometreden oluşan yolun şimdilik Gebze-İzmir arası güzergâhında restoran, market ve mağazalardan meydana gelen 33 tesisi Oksijen markası altında faaliyete sokan Otoyol Oksijen Tesisleri Genel Müdürü Alp Gürdil, Türkiye’ye alışveriş yolu adı altında yeni bir konsept kazandırdıklarını dile getirdi. Bugüne kadar her bir tesise ortalama 7-10 milyon dolar yatırım yaptıklarını dile getiren Gürdil, yol tamamlandığında ise toplam 33 tesise ortalama 120 milyon dolar yatırım yapmayı öngördüklerini ifade etti.

Gürdil, açıldıkları günden bu yana Bursa İstanbul arası trafiğin yüzde 24 büyüdüğünü, otoyolun transite bağlanmasıyla 5 yıl içinde mağazaların bu bölgede ciro rekorları kıracağını ifade etti. Vatandaşın yol üstünde gördüğü, uğrayıp deneyimlediği pek çok yerel markanın kendilerinden mağaza yeri istediğini dile getiren Gürdil, “Her tesisin konsepti birbirinden farklı. Bursa- Gemlik arası her gün 4 bin araç gidip geliyor. Yolda 21 çıkışımız var. 11’i Bursa-İzmir, 11’i İzmir- Bursa arası olmak üzere 22 tesis daha yapacağız. İstanbul-İzmir otoyolu projesi ülke ekonomisine katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

 İstanbul-İzmir otoyolu istihdam sağlayacak

Şu anda 700 bin metrekarelik bir alanı yönettiklerini dile getiren Gürdil, yolun tamamı bittiğinde bu rakamın 2.1 milyon metrekareye ulaşacağını kaydetti. Gürdil, İstanbul-İzmir otoyolu istihdam oranları sayesinde bölge halkının kalkınacağını vurguladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın