İstanbul trafiğini rahatlatacak o tünelde çalışmalar başladı

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde çalışmalar başladı. Yap-İşlet-devret modeliyle hayata geçirilecek olan tünelin 5 yıl içinde hizmete açılması hedefleniyor.

Şubat ayında ihalesi yapılan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde zemin etüdü çalışmaları başladı. Tek tüpte hem karayolu hem de demiryoluna hizmet verecek olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nde ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak.

Tünelin bir ayağı Avrupa yakasında E-5 aksında İncirli’den başlayacak, İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu yakasında Söğütlüçeşme’ye kadar uzanacak. Tünelin ikinci ayağı ise Avrupa yakasında TEM Otoyolu aksında Hasdal kavşağından başlayacak ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu yakasında Çamlık kavşağına bağlanacak. Yol iki gidiş iki geliş olarak çift şerit olacak.

Günde 6.5 milyon yolcunun yararlanacağı projenin İstanbul trafiğini büyük ölçüde rahatlatması düşünülüyor.Büyüklüğü ve kapsamı ile dünyada ilk olacak olan 3 Katlı Büyük  İstanbul Tüneli,T EM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeli ile hayata geçirilecek olan tünelin 5 yıl içinde hizmete girmesi planlanıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın