İstanbul’da ofis kiraları nerelerde geriledi ?

İstanbul'da Maslak, Levent başta olmak üzere pek çok bölgede kiralar düşerken, fiyatların arttığı tek bölge Ataşehir oldu. Bunun en önemli nedeni olarak son yıllarda bu alana yapılan yatırımlarla birçok yeni ofis bölgesinin oluşması gösteriliyor.  Dolar kurundaki artış nedeniyle kira maliyeti artan pek çok şirket ofisini, daha uygun bölgelere taşırken, ofis arzında büyüme yaşanan bölgelerde kiralık fiyatlarındaki artış durdu.

Cushman & Wakefield'in verilerine göre, 2015 yılının ilk çeyreği ile bu yılın ilk çeyreği kıyaslandığında Ataşehir dışında hiçbir ofis bölgesinde kiralar artmadı. Ataşehir'de geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 27 dolar olan metrekare kiraları bu yılın ilk çeyreğinde 28 dolara yükseldi. Altunizade, Ümraniye, Kartal ve Küçükyalı'da kiralar geçen yıl ile aynı kaldı. 

Diğer bölgelerde ise düşüş yaşandı. 2015 yılının ilk çeyreğinde Levent'te 45 dolar olan metrekare kira bedelleri bu yılın aynı döneminde 42 dolara geriledi. Maslak'ta geçtiğimiz yıl 28 dolar olan metrekare kiraları 25 dolara, Beşiktaş-Şişli bölgesinde 30 dolar olan kiralar 25 dolara, Kağıthane'de 22 dolar olan kiralar 18 dolara düştü. Son dönemin en fazla yatırım alan bölgelerinden Atatürk Havalimanı-Basın Ekspres hattında 16 dolar olan metrekare kiralan 15 dolara, Kavacık'ta 22 dolar olan kiralar 20 dolara, Kozyatağı'nda 28 dolar olan kiralar da 25 dolara geriledi. 

Kiralar Artmayacak

Sektör temsilcilerinin ortak görüşü, önümüzdeki dönemde de kiraların artmayacağı yönünde. Bunun nedeni olarak ofis arzının önümüzdeki dönemde de artacak olması gösteriliyor. Ayrıca döviz kurlarının yüksekliğinin de kiraların yukan yönlü hareketini engelleyeceği dile getiriliyor. 

Haberin detaylarına bu haftaki Ekonomist dergisinden ulaşabilirsiniz… 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın