İstanbul’da ucuz ve kaliteli konutun adresi işte bu semt!

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, kentteki uygun ev fiyatları ile ilgili bilgi verdi. Aşa, İstanbul'un merkezinde ya da merkezi noktalara yakın yerlerde küçük bir ailenin oturacağı 70 ila 80 metrekarelik sıfır dairelerin 400 bin lira, 90 ila 100 metrekarelik dairelerin 500 bin lira civarında olduğunu söyledi. Semtine göre bedelin 1 milyon lira ya da üzerine çıkabildiğini vurgulayan Aşa, Esenyurt ve Gaziosmanpaşa gibi ilçelerde çok fazla inşaat alanları bulunduğunu, buralarda çeşitli seçeneklerin bulunduğunu belirtti.

İnşaat başlamadan alınan konutların fiyatları uygun

Uygun ve ucuz ev almak için vatandaşların genellikle kelepir olarak tabir edilen sahibi nakde sıkışmış, acil satılması gereken yerleri takip ettiğini vurgulayarak, projelerin lansman fiyatlarından ya da müteahhitlerden temelden daha inşaat başlamadan alınan konutların da uygun fiyatlı olduğunu vurguladı.

Vatandaşlara ‘dikkatli olun’ uyarısı

Uygun fiyatla ev satın almak isteyen vatandaşların çok dikkatli olması gerektiğini altını çizen Aşa şunları söyledi: "Ev eğer piyasa koşullarının oldukça altında ise burada bir arıza olabileceği düşünülmeli. Tapuyu incelemeli belediyeden bilgi alınmalı. Genellikle ucuz evler hisseli tapu oluyor ki hukuken bina yok sadece arsadan hisse alıyorsunuz. Kat irtifaklı evlerde iskan sorunu olabilir. Temelden veya projeden maketten yapılacak satışlarda inşaatçı firmanın iyice araştırılması gerekir. Eğer bir emlakçı vasıtasıyla alınıyorsa emlakçının legal çalışan, maliyeye, odaya kayıtlı bir emlakçı olmasına dikkat edilmeli, tapu veya kimlik bilgileri paylaşılmamalı."

‘Fiyatlar semtin mevkisine göre değişiyor’

Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan ise İstanbul'da kaliteli ucuz fiyatlı 100 metrekare 2+1 daireler için en uygun yerin Beylikdüzü olduğunu söyledi ve seçilen semtin mevkisine göre daire fiyatlarının arttığını belirtti.  Karahan, "Beylikdüzü yerine daha üst segmentte olan bir semtte oturmak isteyen aileler, örneğin Ataşehir'de ev sahibi olmak isterse ortalama 250 bin lirayı gözden çıkartmalıdır. Bu semtte kiracı olmak istiyorsa 1.600 lirayı aşan kiraya hazırlıklı olunmalıdır " diye konuştu.

Sultanbeyli’de 87 bin liraya 2+1 eve sahip olmak mümkün

Ucuz konut için Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Silivri ve Sultanbeyli gibi ilçelere dikkat çeken Karahan, "İstanbul'da en uygun koşullarda ev sahibi olmak Sultanbeyli'de mümkün. Burada 87 bin lirayla 100 metrekare 2+1 eve sahip olma imkanı bulunuyor. Sultanbeyli'yi 100 bin lirayla Silivri takip ederken, Esenyurt'ta evler ortalama 120 bin lira civarında seyrediyor. Üçüncü köprünün de etkisiyle Arnavutköy 2013'e göre güzel bir artışla 2014'ü ortalama 142 bin ile kapatıyor" dedi.

‘Tuzla artık ulaşılamaz değil’

Çatalca'da konut fiyatlarının ortalama 143 bin lira düzeylerinde seyrettiğini vurgulayan Karahan, Gaziosmanpaşa'da da ortalama fiyatların 185 bin lira civarında olduğu bilgisini verdi. Tuzla'ya dikkati çeken Karahan, "En önemli primi yapan ve daha da gelişeceğini düşündüğümüz yerlerden biri de Tuzla. Ulaşım projelerinin bu bölgede çoğalmaya başlamasıyla birlikte Tuzla artık eskisi gibi ulaşılmaz bir konumda değil. Burada evler yaklaşık olarak 170 bin lira civarında" ifadelerini kullandı. Karahan, uygun ve ucuz ev alarak yatırım yapmak isteyen vatandaşların ulaşım projelerini mutlaka takip etmesi gerektiğini belirterek, ulaşımla ilgili projenin uygulanacağı bölgeden düşük fiyata ev sahibi olunarak ilerde yüksek rakamlara konutun satılabileceğini söyledi.

Beylikdüzü’nde evler ucuz ve kaliteli

Uzun bir süredir Beylikdüzü Yakuplu'da emlakçılık yapan Sedat Çavuşoğlu da ev fiyatlarının normal bir seyirle arttığını belirterek, en hızlı artışın bölgeye metrobüs gelmesiyle yaşandığını söyledi. Özellikle 2009 yılından sonra bölgedeki konut fiyatlarında gözle görülür artış yaşandığını, İstanbul'da yaşanan nüfus artışı ve bu bölgelere yapılan yatırımların bunda büyük etkisi olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, konut fiyatlarının Beylikdüzü'nde ortalama 170 bin liradan başladığını, daire metrekareleri arttıkça fiyatların da yükseldiğini vurguladı. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıİnşaat güven endeksi azaldı
  Sonraki yazıStevie Awards’dan Akmerkez’e 3 ödül birden
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın