Kabataş-Mahmutbey metrosu hattında ilk araç yerleştirildi

İstanbul’un önemli projeleri arasında yer alan Kabataş-Mahmutbey metro hattı çalışmaları dahilinde ilk araç raylara yerleştirildi.

İstanbul’da ikinci, Avrupa Yakası’nda ise ilk kez hayata geçirilecek olan sürücüsüz Kabataş-Mahmutbey metro hattı için çalışmalar devam ediyor. Projenin  Mecidiyeköy-Mahmutbey bölümünün 2019 yılının son çeyreğinde hizmete açılması planlanırken, Kabataş-Mecidiyeköy bölümünün 2020 yılında hizmete açılması planlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) edinilen bilgilere göre Kabataş-Mahmutbey metro hattı inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Bu kapsamda hattın, Mecidiyeköy-Mahmutbey arasındaki kısımda kaba işleri büyük oranda tamamlandı. İnce işlerde özellikle elektromekanik ve teknik kısımlar da tamamlanma aşamasına getirildiği bilgisi edinildi. Avrupa yakasının ilk sürücüsüz metro hattına araç sevkiyatı sürerken, ilk araçlar da Tekstilkent’te yapılan ve depo olarak da kullanılacak Giyimkent-Tekstilkent İstasyonuna getirilerek raylara indirildi.

Kabataş Mahmutbey metro hattı projesi Şubat ayı sonunda sinyal testlerine başlanacak

Kabataş-Mahmutbey metro hattı projesi içerisine dört vagondan oluşan ilk araç, başarılı bir şekilde yerleştirildi. Her ay 8 (vagon) araçtan oluşan iki tren setinin Giyimkent-Tekstilken İstasyonuna sevkiyatı planlandı. Bu çalışmalar sürerken, raylara indirilen ilk tren, tüm iç testleri yapılarak ana hatta test sürüşüne hazır hale getirilecek. Ardından şubat ayı sonunda, metronun sürücüsüz sinyal testlerine başlanacak. Kabataş – Beşiktaş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı, 19 istasyondan meydana geliyor.Kabataş, Beşiktaş, Yıldız, Fulya, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Çırçır Mahallesi, Veysel Karani / Akşemsettin, Yeşilpınar, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent / Giyimkent, Yüzyıl / Oruç Reis, Göztepe Mahallesi, Mahmutbey.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın