Kadınların oranı artıyor

Gayrimenkul sektöründe kullanıcılara, mal sahiplerine ve yatırımcılara aracılık ve danışmanlık hizmeti sağlayan Propertyist’in gerçekleştirdiği araştırmada, 2016 yıl sonu itibarıyla Türkiye’de her 10 konuttan yaklaşık 3’ünün kadınlara satıldığı ortaya çıktı.
 
Karar vermesi en zor konulardan biri olan konut satın alma süreçlerinde konutun lokasyonu, ulaşım kolaylığı, mega projelere olan uzaklığı ve mimari özelliklerinin yanı sıra yaşam alanı ve dekorasyonu da alım nedenlerini etkiliyor. Satın alma sürecinde, artık kadınların da büyük oranda söz sahibi olduğu görülüyor. Yapılan araştırmaya göre, 2016 yıl sonu itibarıyla Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 341 adet konut satışı gerçekleşti. Toplam satış içerisinde kadınlara yapılan konut satışı yaklaşık yüzde 29 iken, erkekler yüzde 60’lık bir paya sahip. Geriye kalan yüzde 11’lik kısım, ortaklaşa ya da tüzel kişilere yapılan satışlar olduğu belirlendi.

Balıkesir’de kadınlar lider

Yaklaşık 27 bin 600 adet konutun, 10 bin 700 adedi kadınlar tarafından satın alınan Balıkesir, listede ilk sırada. Toplam satışlar içinde kadın payının en fazla olduğu iller sırasıyla; yüzde 39 ile Balıkesir, yüzde 37 ile Çanakkale, yüzde 36 ile Aydın ve İzmir, yüzde 35 ile Edirne oldu.

2015 yılı ile karşılaştırıldığında ilk 5 sıralamasının aynı olduğu dikkat çekiyor. Yeni düzenlemeler ve özel sektör kampanyaları ile birlikte, konut satışlarına paralel olarak kadın payının da artması bekleniyor.
 

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.